BDO: áfaemelés, chipsadó – uniós trendeket követ a kormány
Az Európai Unióban (EU) követett általános gyakorlathoz igazodnak a magyar kormány múlt pénteken ismertetett kiigazítási intézkedései, mivel az EU-ban is egyre gyakoribb a legmagasabb áfakulcs mellé kivetett jövedéki adó, a forgalmi szférában bevezetett különadók (chipsadó, válságadók), valamint az általános forgalmi adó (áfa) kulcs növelése – vélekedik a BDO Magyarország könyvvizsgáló és tanácsadó cég MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.
Példaként említik, hogy Szlovákiában 19 százalékról 20-ra, Lengyelországban 22-ről 23-ra, Nagy Britanniában 17,5-ről 20 százalékra, Görögországban és Portugáliában 21-ről 23 százalékra emelkedett idén az általános kulcs, míg Csehországban a múlt héten jelentették be a kedvezményes áfakulcs 10 százalékról 19 százalékra való emelését.
A cég azonban hozzáfűzi: Magyarországon problémát jelenthet a felső kulcs mértéke, mivel jelenleg az unióban kivethető legmagasabb forgalmi adókulcs 25 százalék, melynek változtatásához mind a 27 tagállam belegyezésére szükség van. Az Európai Bizottság ugyanakkor az év végén teszi közzé tervezetét a közösségi áfarendszer átalakításáról, aminek akár a plafon módosítása is részét képezheti.
A BDO szerint a kormányzat prioritásai között a hiánycél tartása nyilvánvalóan háttérbe szorította a belföldi fogyasztás vezérelte növekedés beindítását, hiszen az ismertetett elképzelések jelentősen átrendezik, visszafogják a vásárlóerőt is.
Gyakorlatilag az áfaemelés kompenzálja a személyi jövedelemadózásból kivezetendő „fél-szuperbruttósítás” 380 milliárd forintos eddigi bevételeit. Csaknem ugyanekkora elvonást jelent ugyanakkor az alacsonyabb jövedelemmel rendelkezőktől az adójóváírás megszüntetése, ami eddig csaknem évi 4 millió forintos jövedelemig éreztette kedvező hatását – fejti ki a BDO.
Hozzáfűzik: szintén a munkavállalók terheit növeli az egészségbiztosítási járulék egy százalékos emelése. Így – ha más intézkedés nem történik – 213.000 forintos havi bruttó jövedelemig a nettó jövedelmek csökkennek, és leginkább az egyedülálló minimálbéresek járnak rosszul, akik havonta mintegy tízezer forinttal kevesebbet vihetnek majd haza, mint eddig.
Szolnoki Béla, a BDO Magyarország adópartnere szerint a forgalmi és fogyasztási adók emelése az infláció, illetve a környező országokba átszivárgó fogyasztás miatt érezhetően visszafogja majd a növekedést. Emellett a fogyasztók jelentős részénél várható jövedelemcsökkenés miatt a növekedés még jelentősebben függ majd az exporttól.
(MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >