Baromfi Termék Tanács: kilóra adják a tojást, ne darabra!
A Vidékfejlesztési Minisztérium az [origo] kérdésére közölte, támogatja, hogy a jövőben ne darabra, hanem kilóra adják a tojást a boltokban. A Baromfi Termék Tanács április végén kezdeményezte, hogy a kormány így módosítsa a tojásárakra vonatkozó rendeletet.
A Vidékfejlesztési Minisztérium szerint a lépésre azért van szükség, mert a magyar tojástermelőknek gondot okoz, hogy a legkisebb méretű, S jelöléssel ellátott tojások letörik a normál vagy nagyobb méretűek árát. A boltok ráadásul az S-es tojásokkal igyekeznek becsalogatni a vásárlókat. A VM szerint ez a marketingfogás aggasztó, mert a legkisebb méretű tojás nagy része az Európai Unió más tagállamaiból érkezik, ahol szerintük étkezési tojásként eladhatatlan lenne.
Az olcsó, de kicsi tojásokkal nem is járnak jól a vásárlók. Ha a darabárat nézzük, a legkisebbek a legolcsóbbak, a kilónkénti ár alapján azonban a többi tojás sokkal, 11-38 százalékkal olcsóbb.
A vidékfejlesztési tárca közölte, az új szabályról remélhetőleg hamarosan megtörténik a döntés. Ehhez azonban a Nemzetgazdasági Minisztérium együttműködésére is szükség van, mert a kérdéses rendeletet csak az utóbbi tárca tudja módosítani. Arról is érdeklődtünk az agrártárcánál, hogy bármilyen más termék esetében várható-e hasonló változtatás, de a VM közlése szerint nincsenek ilyen terveik. (Hétfőn délelőtt megkerestük az NGM-et, hogy megváltoztatja-e a szabályt, de egyelőre nem érkezett meg a válasz. A minisztérium reakciójával bővíteni fogjuk a cikket.)
A tojás árára vonatkozó szabálymódosítás azért került a középpontba, mert az év elején jelentősen drágult a tojás. Az áremelkedésben főszerepet játszik az az uniós rendelet, amely szerint a ketrecben tartott tyúkoknak januártól kényelmesebb körülményeket kell teremteni. Több helyük van, és egy kis függöny mögött tojhatnak: az előírás szerint egy tyúknak 750 négyzetcentiméter területet kell biztosítani, szemben a korábbi 550 négyzetcentivel.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) adatai alapján az év elejétől húsvétig a tojás termelői és fogyasztói ára is folyamatosan emelkedett, előbbi a 13., utóbbi 14-15. héten ért a csúcsra, március legvégén és április elején egy tojás ára körülbelül a kétszerese volt az egy évvel korábbi árnak. Azóta a tojás ára mérsékelten csökkent, de az átlagos ár a magyar és az uniós piacon egyaránt jelentősen meghaladja az utóbbi évek átlagát.
Az uniós előírás további drágulást idézhet elő az év közepétől: januártól nem lehet ugyanis régi ketrecekben tartott tyúkoktól származó tojást eladni étkezési tojásként, de az állatok még maradhatnak az istállókban, és ipari felhasználásra, lé és por előállítására felhasználhatók a tojások. Július végétől azonban a hagyományos ketrecekben nem lehet tojótyúkokat tartani, ettől kezdve az ipari felhasználásra is csak az uniós szabálynak megfelelő ketrecekben élő tyúkok tojását lehet értékesíteni. A teljes ketreccseréig, július 31-éig hátralévő időszakban a tojás ára várhatóan lassú ütemben csökken, az áprilisi árakhoz képest körülbelül 10-30 százalékkal lehet alacsonyabb a szaktárca becslése szerint. (Csernátony Csaba, Origo)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >