Bank of England-kormányzó: főként az élelmiszerkereskedelem miatt kell újjáépíteni az EU-hoz fűződő kereskedelmi kapcsolatokat

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 05. 09. 10:44

A Bank of England kormányzója szerint Nagy-Britanniának újjá kell építenie az Európai Unióhoz fűződő kereskedelmi kapcsolatait.

Andrew Bailey a BBC brit közszolgálati médiatársaságnak nyilatkozva pénteken kijelentette: köztisztviselőként nem a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) tényéről kíván véleményt formálni, de meggyőződése szerint előnyös lenne a brit gazdaság számára, ha fel lehetne számolni azokat a károkat, amelyek az EU-val folytatott kereskedelemben keletkeztek a Brexit miatt.

A brit jegybank vezetője hangsúlyozta, hogy a kilépés óta eltelt években visszaesett a kétoldalú áruforgalom az Európai Unió és Nagy-Britannia között, és ezért is kedvező lenne, ha a brit gazdaság nyitottabb lenne az EU-val folytatott kereskedelem szempontjából. Bailey szerint ez azért is fontos lenne, mivel a Brexit ellenére változatlanul az EU Nagy-Britannia legnagyobb kereskedelmi partnere.

A jegybanki kormányzó által említett visszaesés jelentős részben az élelmiszerkereskedelmet érinti.

A brit Élelmiszer- és Italszövetség (Food and Drink Federation, FDF) legfrissebb adatai szerint az EU-piacra irányuló brit élelmiszerexport mennyisége tavaly 6,37 millió tonna volt, 34 százalékkal kevesebb, mint 2019-ben, a brit EU-tagság megszűnése előtti utolsó teljes évben.

A Bank of England kormányzója korábban is kifejezésre juttatta azt véleményét, hogy Nagy-Britanniának újjá kell építenie kereskedelmi kapcsolatait az EU-val.

Az egyik legnagyobb feltűnést keltő ilyen nyilatkozata a londoni pénzügyi szolgáltatási központ, a City polgármesteri hivatalának (Mansion House) hagyományos éves üzleti gáláján hangzott el.

Andrew Bailey azon a rendezvényen is úgy fogalmazott, hogy közhivatalnoki minőségében nem foglalhat állást a Brexit puszta tényéről, de meg kell állapítani, hogy az Európai Unióhoz fűződő kereskedelmi kapcsolatok megváltozása megterhelte a brit gazdaság potenciális teljesítményét, és emiatt keresni kell az EU-val fenntartott kapcsolatrendszer újjáépítését szolgáló lehetőségeket.

A Brexit negatív gazdasági következményeire több elemzőműhely is felhívta a figyelmet.

A brit kormány számára hivatalos előrejelzéseket készítő szervezet (Office for Budget Responsibility, OBR) számításai szerint a brit hazai össztermék (GDP) a Brexit miatt hosszú távon hozzávetőleg 4 százalékkal lesz alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a brit gazdaság az EU tagjaként ebben az időtávlatban előállíthatott volna.

A Cambridge-i Egyetem gazdaságkutató intézete, a Cambridge Econometrics legutóbbi átfogó elemzése szerint az előállított bruttó hozzáadottérték-tartalom mércéjével mérve a brit gazdaság teljesítménye már 2023-ban 6 százalékkal kisebb volt, 2035-ben pedig 10,1 százalékkal alacsonyabb lesz annál a szintnél, amelyet e két időpontig Nagy-Britannia elérhetett volna, ha nem lép ki az EU-ból.

Kapcsolódó cikkeink