Banai Péter Benő: jövőre a magyar gazdaság 3 százalék fölött növekedhet
Jövőre a magyar gazdaság, a gazdasági semlegesség értékelvű politikájára támaszkodva 3 százalék fölött növekedhet – jelentette ki a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkára Brüsszelben, az Európai Unió 2025-ös költségvetéséről folytatott uniós tanácsi ülést követően.
Azzal összefüggésben, hogy a magyar kormány hétfőn benyújtotta az Országgyűlésnek Magyarország 2025-ös költségvetéséről szóló törvényjavaslatot, Banai Péter Benő közölte, a magyar gazdasági növekedésnek köszönhetően a kiadások várhatóan számos területen nőnek. Több forrás jut a védelem mellett oktatásra, egészségügyre és családpolitikára is. Az államháztartás stabilitási mutatói is kedvezően alakulhatnak, hiszen az államháztartási hiány mértéke és az államadósság szintje is csökkenhet – emelte ki.
Az államititkár kulcsfontosságúnak nevezte, hogy a munkahelyek megőrzése, a munkahelyek számának növelése, a bérek növelése és a családtámogatások rendszerének fenntartása érdekében a magyar gazdaság visszatérjen arra a növekedési pályára, mely a koronavírus-válság előtti időben jellemezte. Ha van gazdasági növekedés, jobb esélye van a reálbérek növekedésének – jelentette ki.
A magyar kormányzat, mint az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztét betöltő kormányzat, Európa versenyképességét kulcskérdésnek tekinti – emlékeztetett. A magyar gazdaság akkor tud tartósan, fenntarthatóan növekedni, ha exportpartnerei, a külső piacai is jól teljesítenek, amihez békére van szükség – szögezte le. Először tűzszünetre, majd békére, hiszen a tapasztalatok azt mutatják, hogy az ukrajnai háború kitörése óta Európa szenved – tette hozzá.
Banai Péter Benő azt mondta, Magyarország jövő évi „békeköltségvetése” azzal számol, hogy egész Európa gazdasági növekedést könyvelhet el, ami „húzni” fogja a magyar gazdaságot. A magyar kormány olyan intézkedéseket kíván hozni, amelyekkel a magyar gazdaság növekedése jövőre meghaladhatja az Európai Unióét, ahogy az a koronavírus-járvány előtti években is volt – tette hozzá.
Közölte: a magyar kormány jövőre 3,4 százalékos reálgazdasági növekedést tart elérhetőnek. Ez a növekedés az alapja a munkahelyek megőrzésének, a bérek emelkedésének és a széles családtámogatási rendszer fenntartásának.
A jövő évi költségvetésben a kormány azzal számol, hogy mintegy 2700 milliárd forintnyi európai uniós átutalás érkezhet Magyarországra, különböző programokra, fejlesztésekre, agrártámogatásokra. Az uniós támogatások megérkezéséhez a kedvezményezettekhez szükség van arra, hogy az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa elfogadja az unió jövő éves, nagyjából 200 milliárd eurót kivető költségvetését. A magyar uniós elnökség mindent megtesz azért, hogy az Európai Parlamenttel folytatott egyeztetések sikeresek legyenek, és elfogadják az Európai Unió 2025-ös költségvetését – tette hozzá a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkára.
Kapcsolódó cikkeink
Suppan Gergely: magasabb növekedési pályára állhat a gazdaság
Magasabb növekedési pályára állhat a magyar gazdaság 2025-től – mondta…
Tovább olvasom >EU-csúcs: el kell mélyíteni a belső piacot
El kell mélyítenünk az Európai Unió belső piacát, a vállalatokat…
Tovább olvasom >Szabados Richárd: a kormány kiemelt célja a gazdaság gerincét adó vállalkozások támogatása
A kormány kiemelt célja, hogy támogassa a gazdaság gerincét adó…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: októberben 3,2 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest
2024. októberben a fogyasztói árak átlagosan 3,2 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >Pénteken indul a Magyar Élelmiszerbank Egyesület karácsonyi akciója
Péntektől vasárnapig az Élelmiszerbank hagyományos karácsonyi kampányának keretében minden korábbinál…
Tovább olvasom >Nagy Márton: továbbra is alacsony szinten az infláció
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten…
Tovább olvasom >