Bajban van a szlovák állattenyésztés
A mezőgazdaság termelési értéke északi szomszédunknál a legutóbbi 20 év alatt folyamatosan, összesen 12 százalékkal csökkent – írja a Slovenské Noviny hírportál, Milan Semancsikra, a Szlovák Mezőgazdasági Kamara elnökére hivatkozva. Ezen belül az állattenyésztés éves termelési értéke 34 százalékkal esett vissza, miközben a növénytermesztésé 20 százalékkal nőtt – olvasható az agroinform.com-on..
Mindez azért történhetett így, mert bár Szlovákia megfelelő termelési potenciállal rendelkezik, de nem tudja azt kihasználni. Ennek eredményeként a mezőgazdasági termékek külkereskedelmi mérlege az elmúlt évben, szlovák szempontból 1,1 milliárd eurós negatív szaldót mutatott. Ennek a mérlegnek utoljára 2001-ben volt pozitív szaldója.
Az utóbbi 20 év alatt erősen leapadt az ország állatállománya, aminek következtében tömegével szűntek meg a vidéki munkahelyek. Ezért sürgősen megfelelő lépéseket kell tenni annak bizonyítására, hogy Szlovákia mérsékelt övi agrártermékekből nem szorul importra, ha ezt teljesíteni tudtuk a múltban, akkor a jövőben is tudnunk kell – hangsúlyozta az elnök.
A legnagyobb problémát a mezőgazdaság két fő alágazata közötti egyensúly felborulása jelenti, nevezetesen a növénytermesztés az állattenyésztés kárára növekszik. 1990-ben Szlovákia 3,6 millió tonna gabonát termelt, amelyből takarmányozásra közel 3 millió tonnát használt. Mára az éves gabonatermés 4,7 m tonnára növekedett, aminek tulajdonképpen örülni kellene, a lecsökkent állatállomány azonban csak 600 ezer tonnát képes elfogyasztani. A megmaradó felesleget pedig – tengeri kikötő hiányában – nagyon nehéz megfelelő nyereséggel exportra értékesíteni.
A szlovák mezőgazdaság fő problémája tehát kísértetiesen hasonlít a magyarországira, eredményre vezethetne a megoldási lehetőségeket közösen keresése. (agroinform.com)
Kapcsolódó cikkeink
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis (ASP) kapcsán kiemelten fontos, hogy…
Tovább olvasom >Kiemelt figyelmet kap az aszályhelyzet
A kormány összehangolt cselekvési tervet készít az aszálykárok megelőzésére. Ennek…
Tovább olvasom >27 százalékkal csökkent a műtrágyaforgalom
2025 márciusában az egy hónappal korábbihoz képest 27 százalékkal kevesebb…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >