Az unió hamarosan feloldhatja a ragadós száj- és körömfájás miatt elrendelt korlátozást Magyarországgal szemben
Az Európai Unió optimális esetben várhatóan napokon belül feloldhatja a ragadós száj- és körömfájás miatt elrendelt összes korlátozást Magyarországgal szemben – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter kedden a „Ragadós száj- és körömfájás – Megállás után újraindulás: A szaporodásbiológia és járványvédelem szerepe a fenntartható újrakezdésben” című konferencián, az Állatorvostudományi Egyetemen.

(Fotó: AM/Pelsőczy Csaba)
A miniszter kiemelte, a védekezéssel kapcsolatos tapasztalatok egyik fontos tanulsága, hogy szükség van további, gyakorlati tudással rendelkező állat-egészségügyi szakemberekre. Az állatorvosok és állategészségőrök képzése nemcsak egészségügyi, hanem nemzeti és gazdasági érdek, ezért az Állatorvostudományi Egyetemmel együttműködve újraindítják az állategészségőr képzést – jelentette be a miniszter. A konferencián Nagy István úgy fogalmazott, hogy a magyar állategészségügy példásan helyt állt a történelmi léptékkel mérhető bajban, nemzetközi szinten is kivívta az elismerést, és megköszönte a járvánnyal szembeni védekezésben részt vett hatóságok szakembereinek, az érintett települések vezetőinek, az állatorvosoknak, a járványügyi igazgatásban dolgozóknak, a rendvédelmi dolgozóknak és a gazdálkodóknak a munkáját, külön kiemelte az állatorvos hallgatók segítségét. Beszédében a miniszter felidézte, hogy Kisbajcs, Levél, Darnózseli, Dunakiliti, Rábapordány településeken működő gazdaságokban jelent meg a vírus, amelynek eredete és a terjedése körül is sok a megválaszolatlan kérdés. Laborok és szakemberek keresik a válaszokat, hogy több mint 50 év után vajon hogyan bukkant fel Magyarországon a vírus.
Nagy István kitért arra, hogy a ragadós száj- és körömfájás járvány megbetegedések kezelésében szerzett tapasztalatokat át kell ültetni a mindennapok munkájába
Egyrészt mindent meg kell tenni a hatékony védekezés fenntartásáért, másrészt biztosítani kell az állattartó gazdaságok hosszú távú, biztonságos működését. Ismertette, hogy az Agrárminisztérium vissza nem térítendő támogatást nyújt a szarvasmarha-, juh- és kecsketartók számára a járványvédelmi beruházások megvalósításához. A támogatási kérelmeket június 25-től adhatják be az állattartók. A támogatások célja, hogy elősegítsék a fertőző betegségek megelőzését, minimalizálják a behurcolás kockázatát és csökkentsék a betegségek terjedését. Minden fejlesztés egy újabb lépés abba az irányba, hogy egy esetleges új járványt még eredményesebben, még hatékonyabban le lehessen győzni – hangsúlyozta.
A miniszter felhívta a figyelmet arra, fontos feladat az ágazat újraindítása, a kereskedelem, az export helyzetének rendezése
Ebben fontos eredmény, hogy várhatóan napokon belül az ország visszanyeri mentességét az Európai Unión belül. Ugyanakkor az EU-n kívüli országok esetében hosszabb időt vesz igénybe a mentesség visszaszerzése. A laboratóriumi vizsgálatokat folytatni kell, és ezek alapján kell benyújtani az ország mentességére vonatkozó dokumentációt az Állategészségügyi Világszervezetnek . Ennek értékelése, elfogadása után kerülhet sor a harmadik országokkal való érdemi egyeztetések lefolytatására. A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a tárgyalások mielőbb sikeresen lezáruljanak – jegyezte meg Nagy István.
A tárcavezető szólt arról is, hogy a ragadós száj- és körömfájás betegség mellett további aggasztó tendenciák vannak jelent
Az afrikai sertéspestis továbbra is aktívan terjed Európában, Magyarországon ez csak a vaddisznóállományban van jelen, és a madárinfluenza elleni védekezés is folyamatos feladat. Januárban egy Romániából Zala vármegyébe szállított juhszállítmányban kimutatták a kiskérődzők pestisét, a gyors és szakszerű intézkedéseknek köszönhetően a vírus nem tudott elterjedni, de Magyarország elveszítette a történelmi mentességét. Tisztában kell lenni azzal is, hogy az ország észak-keleti határánál évről-évre több vadon élő állatban mutatják ki a veszettséget. Ennek oka, hogy Ukrajna állategészségügyi hatósága a háború miatt, míg Románia állategészségügyi hatósága egyéb okok miatt nem tudta végrehajtani a rókaállomány immunizálási programját. Magyarország fontosnak tartja, hogy a vakcinázás, mint járványvédelmi eszköz uniós szinten nagyobb támogatást kapjon. Erről a magyar EU-elnökség alatt több magas szintű egyeztetést is tartottak. Magyarország kezdeményezésére az Európai Unió napirendjére tűzte a vakcinázással kapcsolatos koncepció felülvizsgálatát, az egyes betegségekben való alkalmazhatóság átgondolását – fejtette ki Nagy István.
AM/MTI
Kapcsolódó cikkeink
Súlyos fagykárok után drámai meggytermés várható: évtizedek óta nem látott helyzet előtt áll az ágazat
A magyar meggyszezon hivatalosan június közepén indul, ám az idei…
Tovább olvasom >A balatoni borok összekötik a múltat és a jelent, a termelőt és a fogyasztót
A bor nemcsak nemzetgazdasági tényező, hanem kultúra, történelem, az emberi…
Tovább olvasom >Nagy István: az unió hamarosan feloldhatja a ragadós száj- és körömfájás miatt elrendelt korlátozást Magyarországgal szemben
Az Európai Unió optimális esetben várhatóan napokon belül feloldhatja a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak áprilisban
Az euróövezetben és az Európai Unióban (EU) havi összevetésben csökkentek,…
Tovább olvasom >Megjelent az FMCG-piac 2024. évi kereskedelmi toplistája
Maradt minden a régiben: Lidl, SPAR, Tesco a dobogósok sorrendje!…
Tovább olvasom >Beperelte a Sheint a Tudatos Vásárlók Egyesülete: sötét trükkökkel manipulálják a vásárlókat
A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) több európai fogyasztóvédelmi szervezettel közösen…
Tovább olvasom >