Az új visszaváltási rendszer még a fasorban sincs a Greenpeace szerint
Az elmúlt időszakban az italcsomagolások visszaváltási rendszere aggasztó tendenciát mutat Magyarországon a Greenpeace friss felmérése szerint. Az év elején bevezetett visszaváltási díjas palackoknak szinte nyoma sincs a boltok polcain, és a visszaváltó automaták is szinte üresek. A helyzet szerintük lesújtó, és a gyártók és üzletláncok közös felelőssége van ebben a problémában.
A Greenpeace szerint a gyártók kihasználják a kormány által biztosított féléves haladékot, ami lehetőséget adott az újfajta visszaváltható palackok bevezetésére. Azonban a gyakorlatban kevés előrelépés történt ezen a téren, és a legtöbb üzletlánc halogatja a saját márkás italok visszaváltható csomagolásban való forgalmazását. Ennek következtében hatalmas mennyiségű PET-palack fogy el, amelyeknek nagy része nem kerül újrahasznosításra.
A Greenpeace által végzett felmérés során 16 boltban vizsgálták meg az új visszaváltási rendszer jelenlétét. Csak három üzletben találtak olyan italcsomagolásokat, amelyek visszaváltási díjjal rendelkeztek, és ezeket csak két Aldi és egy Spar üzletben találták meg. Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője szerint még olyan nagyvállalatok sem gyártanak saját márkás italaikat visszaváltható üvegbe, akik évek óta zöld üzenetekkel kampányolnak.
A felmérés azt is kimutatta, hogy a boltokban nem kaphatók többutas, újratölthető üveg- és PET-palackok sem, ami tovább súlyosbítja a helyzetet.
Bár februárban már több mint 1600 helyen találkozhattunk a MOHU automatáival, amelyek a palackok visszaváltását segítik, mégsem volt mit visszaváltani, mivel az új visszaváltható palackok még mindig kevésbé elterjedtek.
A Greenpeace felhívja a figyelmet arra, hogy sürgősen cselekedni kell a visszaváltható palackok elterjedésének elősegítése érdekében, hiszen a jelenlegi tendencia súlyos környezeti problémákat okozhat a jövőben. A gyártók és az üzletláncok felelőssége alapvető fontosságú a fenntartható jövő érdekében.
Kapcsolódó cikkeink
33 milliárd forint maradt a MOHU-nál a visszaváltatlan palackok után – de nem profitálhatnak belőle
A 2024-es év első felében közel 33 milliárd forint bevétele…
Tovább olvasom >Az italos palackok visszaváltási arányának további növelése a MOHU egyik célja
Az italos palackok új visszaváltási rendszerének első évi tapasztalatairól is…
Tovább olvasom >Veszélyben a Mohu palackvisszaváltási szerepe egy új uniós rendelet miatt
Egy új európai uniós rendelet értelmében 2029-től kizárólag nonprofit szervezetek…
Tovább olvasom >További cikkeink
A Temu már az európai élelmiszerpiacot is célba vette
Egyre komolyabb fenyegetést jelent az európai kiskereskedelem számára a kínai…
Tovább olvasom >Egyharmad Balatonnak megfelelő öntözővíz-készlet áll rendelkezésre
A rendkívüli aszály és a csapadékhiány ellenére minden öntözési igényt…
Tovább olvasom >A gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú eleme
A gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú…
Tovább olvasom >