Az új BTK nem ismer pardont a fogyasztóvédelem terén

Szerző: trademagazin Dátum: 2012. 07. 23. 13:00

Az új Büntető Törvénykönyv szigorú büntetést helyez kilátásba többek közt azok számára, akik rossz minőségű terméket hoznak forgalomba, vagy valamely termék megfelelőségét hamisan tanúsítják. Emellett súlyos büntetőjogi szankcióval számolhat az is, aki fogyasztókat megtévesztő magatartást tanúsít.

A Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége üdvözölte az új törvényt, mely 2013. július elsejétől lép hatályba – derül ki a szervezet közleményéből. Három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő az, aki rossz minőségű terméket jó minőségűként – amely nem felel meg az előírásoknak, vagy nem használható rendeltetésszerűen – hoz forgalomba. Így bűncselekménynek minősül például, ha valaki a vonatkozó szabványoknak, előírásoknak nem megfelelő elektromos árucikket, például elosztót hoz forgalomba, de ide sorolható a nem megfelelő minőségű élelmiszer forgalomba hozatala is.
Ha jelentős mennyiségű vagy értékű rossz minőségű termékre akár 5 évig terjedő szabadságvesztés-büntetést is kiszabható.

A fogyasztókhoz eljutó termékek biztonságosságát szolgálja a megfelelőség hamis tanúsításának tényállása is. Ennek értelmében, ha valaki megfelelőségi tanúsítványban, megfelelőségi nyilatkozatban vagy megfelelőségi jelölés használatával tanúsít valótlan adatot, három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

A megfelelőség hamis tanúsításának tényállását valósítja meg ennek alapján többek közt az a gyártó, aki a termék biztonságosságát igazoló CE-jelölést helyez el tömegével legyártott termékein úgy, hogy azt nem vetette alá a kötelező biztonságossági vizsgálatoknak.

A fogyasztók megtévesztésének büntetőjogi tényállása szintén szigorításra kerül. A törvény itt külön kitér a termékbemutatók esetkörére, ennek értelmében bűncselekményt valósít meg továbbá az a kereskedő, aki nagy nyilvánosság előtt vagy jelentős mennyiségű, illetve értékű áru lényeges tulajdonsága tekintetében megtévesztésre alkalmas tájékoztatást ad azért, hogy termékeit eladhassa – ez esetben két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő az elkövető.

Az áru lényeges tulajdonsága lehet például annak összetétele, a rendeltetési cél ellátására való alkalmassága, műszaki jellemzői, eredete vagy származási helye.

A fogyasztók életének, egészségének és biztonságának védelméhez fűződő érdek kerül érvényesítésre a fogyasztók megtévesztése minősített esetében: ha ugyanis a fogyasztónak az áru egészségre vagy környezetre gyakorolt hatásával, veszélyességével, kockázataival vagy biztonságosságával kapcsolatos jellemzőivel összefüggésben adnak megtévesztésre alkalmas tájékoztatást, úgy az elkövető szintén már három évig terjedő szabadságvesztés-büntetéssel számolhat. (Világgazdaság Online)

Kapcsolódó cikkeink