Az őszi vetésű területek felén megtörtént a talaj-előkészítés
Az október 8-i tárgyidőpontra vonatkozó operatív jelentések adatai alapján az őszi vetésű növények tervezett területe idén 1,54 millió hektár, melynek 49,8 százalékán megtörtént a talaj-előkészítés. A tavaszi vetésű növények tervezett területe 1,63 millió hektár, ahol a talaj-előkészítési munkák 2 százalékon álltak a jelentés időpontjában.
A kukorica hazai 2024. évi termőterülete 874 ezer hektár volt, amelyből október 8-ig 701,5 ezer hektárt, a teljes terület 80,3 százalékát aratták le. A termésátlag a bázisévhez képest 24 százalékkal csökkent, 5,6 tonna körül alakult hektáronként. A legalacsonyabb termésátlagot Csongrád-Csanád vármegyében (3 tonna/hektár), a legmagasabbat Győr-Moson-Sopron vármegyében (7,8 tonna/hektár) érték el a termelők, a vármegyék között a szórás jelentős volt. A napraforgó vetésterületének 96,9 százalékát már learatták, eddig összesen 658,3 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be. Az országos termésátlag az előző évi szinthez képest csökkent, 2,5 tonna/hektár lett. A legalacsonyabb termésátlagot Csongrád-Csanád vármegyéből (1,8 tonna/hektár), a legmagasabbat Hajdú-Bihar és Tolna vármegyéből (3 tonna/hektár) jelentették.
A jelentésben kiemelt zöldségfélék egy részének betakarítása a végéhez közeledik
A termésátlagok tekintetében – a csemegekukorica és a fűszerpaprika kivételével – mindenhol növekedés tapasztalható. A legkisebb mértékű bővülés a káposzta és a vöröshagyma (+9–12 százalék) estében történt. A paradi-csom és a zöldpaprika termésátlaga 54,9, illetve 29,3 tonna volt hektáronként, a tavalyihoz viszonyítva 19–20 százalékkal nőtt.
Az őszi betakarítású gyümölcsök közül a szőlő és a szilva szedése mutatta a legmagasabb készültségi fokot, 98 százalékon állt a jelentés időpontjában
A szilva termésátlaga közel 8,1 tonna volt hektáronként, 4,5 százalékkal több a 2023. évinél. A legnagyobb volumenben termesztett gyümölcs, a téli alma szedése 78,1 százalékon állt a jelentés napján, a termésátlag (14,9 tonna/hektár) pedig az előző évi mennyiség kétharmadára csökkent. Körtéből 7,6 tonna termett hektáronként, 22,7 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban.
AKI PÁIR
Kapcsolódó cikkeink
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >Ezrek tüntettek Londonban a farmokra kivetett örökösödési adó ellen
Ezrek tüntettek kedden Londonban a mezőgazdasági vállalkozásokra kivetett örökösödési adó…
Tovább olvasom >A nyerstej termelői ára 17 százalékkel emelkedett egy év alatt
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >