Az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium rontotta idei GDP-növekedési előrejelzését
Az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium 3,0 százalékról 2,8 százalékra csökkentette az orosz GDP idei növekedésére vonatkozó becslését – jelentette hétfőn a Vedomosztyi című orosz gazdasági napilap.
A lap úgy tudja, hogy a vártnál nagyobb tavalyi gazdasági növekedés miatt változtatott a minisztérium a becslésén. Az orosz statisztikai hivatal első becslése szerint tavaly 4,7 százalékkal nőtt a hazai össztermék (GDP) a 2020. évi 2,7 százalékos visszaesés után. A tavalyi gazdasági növekedés meghaladta a jegybank 4,0-4,5 százalékos, a gazdaságfejlesztési minisztérium 4,6 százalékos, valamint a szakértők véleményének átlagában szerepelt 4,4 százalékos előrejelzést.
A gazdaságfejlesztési minisztérium a minap egyébként 4,0 százalékról 5,9 százalékra emelte idei inflációs előrejelzését, valamint az Urals orosz olajfajta idei átlagos árával kapcsolatos becslését 62,2 dollárról 77,7 dollárra hordónként.
Két hete, amikor az orosz jegybank 100 bázispontos kamatemelésről döntött, bejelentette azt is, hogy fenntartja a GDP idei növekedésére vonatkozó 2,0-3,0 százalék közötti előrejelzését. A február elején megkérdezett elemzők véleményének átlagában 2,5 százalékos orosz GDP-növekedés szerepelt 2022-re.
Ugyancsak két hete a jegybank felfelé módosította idei inflációs várakozását, az októberben becsült 4-4,5 százalékról 5-6 százalékra változtatta azt és úgy vélte, hogy 2023 közepére sikerül elérni a 4 százalékos inflációs célt. Januárban 8,7 százalékos éves inflációt mértek Oroszországban, ahol a tavalyi infláció 8,39 százalék, 2015 óta a legmagasabb volt.
Kapcsolódó cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a jegybank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elsődleges célja az árstabilitás elérése…
Tovább olvasom >Rettegnek a kereskedelmi háborútól a cégvezetők
A globális üzleti szektor szereplőinek csaknem kétharmada tartja igen komoly…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >