Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút
Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével – hangoztatta az olasz miniszterelnök azután, hogy Donald Trump bejelentette az amerikai importra kivetett új általános vámokat.
Giorgia Meloni hibának nevezte az Európai Unióval szemben bevezetett vámokat, amelyeknek kivetése szerinte egyik félnek sem érdeke.
„Mindent megteszünk az Egyesült Államokkal való megállapodás kidolgozása érdekében, a kereskedelmi háború elkerülését tartva szem előtt, amely elkerülhetetlenül más globális szereplők javára gyengítheti a Nyugatot”
– írta a miniszterelnök.
Meloni hozzátette, hogy a római kormány mindenekelőtt Olaszország és gazdasága érdekei védelmében cselekszik.
A római miniszterelnöki hivatal közölte, hogy Giorgia Meloni április 19-én fogadja J. D. Vance amerikai alelnököt. Előzetes tervek szerint az olasz miniszterelnök májusban készül a Fehér Házba.
Ellencsapás helyett kreatív válaszra van szükség Európa részéről Roberto Vanvassori, az Anfia autóipari szövetség elnöke szerint. Elmondta, hogy az Olaszországban gyártott járművek és alkatrészek amerikai exportja évi ötmilliárd eurót tesz ki, és a Washington által bevezetett 25 százalékos vám jelentős kárt okozhat az ágazatnak.
A FederAcciai acélipari szövetséget vezető Antonio Gozzi emlékeztetett, hogy a szektorra már 2018 óta 25 százalékos vámtarifa vonatkozik, aminek következtében a hét évvel ezelőtti 900 ezer tonna amerikai exportjuk tavalyra 300 ezer tonna alá süllyedt. A megoldást új piacok keresése jelentette: az olasz acéltermelés felét belföldön adják el, harminc százalékát Európában, további húsz százalékát Kanadában és Észak-Afrikában.
A Federalimentari élelmiszeripari szövetség elnöke, Paolo Mascarino emlékeztetett, hogy az olasz termékek amerikai exportja tavaly elérte a 7,8 milliárd eurót. „Az Európai Uniónak határozottan, de óvatosan kell reagálnia, nyitottan a tárgyalásra”
– hangoztatta.
A bortermelőket tömörítő Federvini hangoztatta, hogy a 20 százalékra emelt vám egy évi több mint kétmilliárd euró amerikai exporttal számoló ágazatot érint, több mint 40 ezer vállalatot 450 ezer dolgozóval.
Antonio Tajani külügyminiszter Trump bejelentése előtt új stratégiatervet mutatott be, amelynek célja a külkereskedelmi piac bővítése. A minisztériumok, kereskedelmi kamarák, kormányügynökségek, ágazati szervezetek bevonásával új térségekben kívánják erősíteni az exportot, a nagykereskedelmi és a digitális forgalmazási lehetőségeket. Az úgynevezett „növekedési diplomácia” helyi irányelveit a nagykövetségek dolgozzák ki annak érdekében, hogy az olasz vállalatok minél több országban szerephez jussanak. Az olasz exportot többek között Szaúd-Arábiában, Vietnámban, Törökországban, Szerbiában, Mexikóban, Üzbegisztánban és számos további államban kívánják növelni.
Róma a tavalyi több mint 623 milliárd euróról a kormányzási ciklus 2027-es végére 700 milliárd euróra akarja emelni az Európai Unión kívüli exportját.
Kapcsolódó cikkeink
Trump nekiment a Walmartnak: fellángolt a vita az amerikai vámokról és inflációról
A volt elnök a Truth Socialön bírálta a kiskereskedelmi óriást,…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az euróövezetben 2,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak március után áprilisban is
Az euróövezet éves inflációs rátája áprilisban az előzetes becsléssel összhangban…
Tovább olvasom >Üzlet, innováció, kapcsolatépítés: FRUIT LOGISTICA
Töretlen lendülettel és minden eddiginél pozitívabb visszajelzésekkel zárult a világ…
Tovább olvasom >Nőtt a Diageo brit szeszipari cég negyedéves árbevétele
Nőtt a Diageo, a világ egyik vezető prémium italgyártó és…
Tovább olvasom >