Az olasz almaexport nehézségei az európai tartalékok gyors feléléséhez vezethetnek
Logisztikai problémák nehezítik az olasz almaexportot, de az inputanyagok árának emelkedése sem teszi könnyebbé az ágazat helyzetét. Az olasz almatermesztők szövetségének (Assomela) elemzése szerint az országból körülbelül 50 ezer teherautó-sofőr hiányzik, de a tengeri szállítmányozás során használt hűtőkonténerek rendelkezésre állása sem megfelelő. Az Assomela szerint ez nemcsak az olasz exportőrök dolgát nehezíti meg, de az európai készletek gyorsabb kiürüléséhez is vezethet.

Komoly logisztikai nehézségekkel szembesül az olasz almaexport
Az Assomela marketing bizottsága február 8-i rendes gyűlésén elemezte a 2022. januári értékesítési számok alakulását, és az inputanyagárak emelkedését, valamint a logisztikai problémákat említették az idei legnagyobb kihívások között. A szakemberek úgy értékelték, hogy az emelkedő alapanyag- és energiaköltségek egyelőre még nem jelentek meg az alma árában, ami a termelők jövedelmezőségét rontja, de ez hosszú távon nem tartható fent – olvasható a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) oldalán. Az elemzés szerint a logisztika területén az az egyik legnagyobb gond, hogy a becslések szerint Olaszországban körülbelül ötvenezer teherautó-sofőr hiányzik, a másik pedig az, hogy a folyamatosan növekvő szállítási költségek mellett nem megjósolható a tengeri szállítmányozásban használt hűtőkonténerek rendelkezésre állása.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a koronavírus-járvány előtt a normál esetben 45-50 napig tartó szállítások időtartama mostanra 100 napra tolódott ki, és jelenleg már az egy-két hetes késések teljesen megszokottnak számítanak a nemzetközi kiszállítások során. Valentina Mellano, az Assomela egyik elnöke szerint nem valószínű, hogy a globális helyzet rövid távon javulna a két év alatt felhalmozódott késések, torlódások miatt, ami jelentősen megnehezítheti az exportőrök tevékenységét. Ez nem csak azzal jár, hogy mindennapi munkájuk során az olasz exportőrök egyre nagyobb kihívásokkal találkoznak, hanem azzal is, hogy a déli féltekéről Európába irányuló almaszállítmányok is nehezebben érnek ide, ami viszont valamelyest enyhítheti a belpiaci nyomást, és az európai készletek gyorsabb kiürülését teszi lehetővé.
Az olasz almakészletek alakulása
A januári olasz almaértékesítés volumene 180 ezer tonna volt (belföldi és export együtt) az Assomela adatai szerint, ami nagyjából megfelel a korábbi évek eladásainak, ezzel a raktárkészletek mennyisége 1,02 millió tonnára változott, ami ugyancsak hasonló az előző években megszokott szinthez. A fajtákon belül a Golden Delicious decemberi értékesítése nagy fellendülést mutatott, és 55 ezer tonna körül alakult. A kisebb termés miatt a Red Delicious készletek szintje valamivel 100 ezer tonna alatt van. Mindkét fajtánál problémát jelent a megszokottnál kisebb gyümölcsméret, ezért nehezebb számukra piacot találni. Jól teljesített a Gala is 35 ezer tonna feletti eladott mennyiséggel, a kisebb termés miatt pedig 60 ezer tonna alá csökkent a Granny Smith készletszintje. A Fuji eladások kis mértékben élénkültek, januárban 17 ezer tonnát értékesítettek. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Legendás olasz panettone-gyártót vett az ír Valeo Foods
Újabb olasz cég felvásárlását jelentette be az ír székhelyű Valeo…
Tovább olvasom >A Coop Italia saját márkás termékeivel erősít a horvát Tommy
Stratégiai együttműködést kötött a horvát Tommy kiskereskedelmi lánc és az…
Tovább olvasom >Több százmillió eurós beruházást tervez a Conad Adriatico 2027-ig
Az olaszországi Conad láncot működtető Conad Adriatico szövetkezet bejelentette, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Magyarország bízik az AI-ban
Miközben a mesterséges intelligencia (AI) világszerte egyre nagyobb hatással van…
Tovább olvasom >Felvásárolja a L’Oréal a Color Wow hajápolási márkát
Újabb stratégiai akvizícióval erősíti professzionális termékportfólióját a L’Oréal: a világ…
Tovább olvasom >A fogyasztóvédelmi hatóság kamu zsírpusztító szérumokat hirdető honlapot blokkolt
Félrevezető megnevezés és tájékoztatás miatt a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi…
Tovább olvasom >