Az OKSZ kommentálta a KSH friss adatait
Áprilisban az élelmiszer és élelmiszer típusú vegyes kiskereskedelmi egységekben a forgalom (3,7 százalék) alapján a vásárlók bizalma még mindig nem ért vissza arra a szintre, ahol 2024 második félévében tartózkodott. 2024 augusztusa és 2025 januárja között ugyanis az „élelmiszer jellegű vegyes” üzletekben, azaz a fogyasztás zömét adó szuper- és hipermarketekben, illetve diszkontokban a kiskereskedelmi forgalom bővülése jellemzően 4 százalék fölött volt.
Ez a „lendület” tört meg februárban és márciusban a felívelő infláció, illetve az arra adott kormányzati válasz következtében. Látni kell azonban, hogy a fogyasztás bővülése már a tavalyi második félévben sem volt kifejezetten erősnek mondható, hiszen a vásárlók elhúzódó bizonytalansága miatt a mértéke bőven elmaradt a reálbérek növekedési ütemétől.
Az árrésstop fenntartásának káros hatásaival a vásárlók ugyan még nem találkoznak, de már velünk vannak:
- Az elmúlt hónapokban a beszállítók egy része hajlandó volt elhalasztani az áremeléseket, mert abban bíztak, hogy az árrésstop május 31-i kivezetése után a lélegzethez jutó kiskereskedelem rugalmasabban áll majd hozzá az ártárgyalásokhoz. Az OKSZ szerint az a veszély fenyeget, hogy a beszállítók ezeket az igényeket most megpróbálják érvényesíteni. A fogyasztói árak ebből származó emelkedését a kereskedelem nem képes egyedül megfékezni. Az áremelések visszaszorításához a teljes ellátási lánc együttműködésére van szükség, ahogyan arra az NGM-nek átadott javaslatainkban is rámutattunk.
- A kereskedelemben a beruházások már most egynegyedével maradnak el az előző negyedéves szinttől. A kiskereskedelem így nem tud olyan mértékben a hozzájárulni a nemzetgazdasági teljesítményhez, ahogyan az egy kiszámítható gazdasági, szabályozási környezetben elvárható lenne. Ez nem egy pillanatnyi probléma, hanem tartós hatás, ami a jövőre nézve is káros következményekkel jár.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Dr. Kozák Tamás: az árrésstop kapcsán nincs harmóniában a diagnózis és a javasolt gyógymód
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy…
Tovább olvasom >Az unió nettó exportőr tojásban és tojástermékekben
Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) a tojás-…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Tízmilliók egy nyitófüllel – elindult a XIXO történetének legnagyobb nyereményjátéka
Idén nyáron minden eddiginél nagyobb dobásra készül a XIXO: elindult…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >