Az ökológiai gazdálkodás az agrár-fenntarthatóság kulcsa

Szerző: STA Dátum: 2024. 09. 11. 09:00

Az Agrárminisztérium minden lehetséges módon segíti az ökológiai gazdálkodás hazai előremozdítását, a KAP Stratégiai Tervben ugyanis azt vállalta, hogy Magyarország 2027-re az ökológiai módon művelt területeinek aránya eléri a 10 százalékot, amely 504 ezer hektárt jelent – mondta Nagy István agrárminiszter kedden, az Európai Ökogazdálkodási Kongresszus 2024. megnyitóján, Budapesten.

Az ökológiai termékek piaca az Európai Unióban stabilan növekszik, már elérte a 45 milliárd eurós szintet (Fotó: AM)

A tárcavezető köszöntőjében hangsúlyozta, Magyarország örömmel ad otthont a 2024-es Európai Ökogazdálkodási Kongresszusnak, amely tovább erősíti hazánk elkötelezettségét a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok mellett. Nagy István azt mondta, az ökológiai gazdálkodás szerepe kiemelkedő a természeti erőforrások megőrzésében, a lakosság egészséges és tápláló élelmiszerrel való ellátásában, valamint a vidék népességmegtartó erejének növelésében. Hozzátette, magától értetődő tehát, hogy a biogazdálkodás uniós szinten az agrár-fenntarthatóság vezető modellje – fejtette ki. Az agrárminiszter hozzátette, az ökológiai termékek piaca az Európai Unióban stabilan növekszik, már elérte a 45 milliárd eurós szintet.

Magyarország is kiemelkedő fejlődést mutat ezen a területen: 2023-ban több mint 320 ezer hektáron folyt ellenőrzött ökológiai gazdálkodás

Az európai mezőgazdasági területek csaknem 10 százalékát ma már biogazdálkodással műveli mintegy 420 ezer ökológiai termelő – részletezte a miniszter. Nagy István hozzátette, a Közös Agrárpolitika 2027 utáni szabályainak kialakításával versenyképes, válságálló és gazdabarát európai mezőgazdaság megteremtése a cél. Mindezek mellett a mezőgazdasági ágazat fenntarthatóságának elősegítése kiemelt prioritás, ugyanúgy, mint a tudásalapú és innovatív agrárgazdaság megteremtése – hangsúlyozta a tárcavezető.

AM

Kapcsolódó cikkeink