Az ökogyümölcs piaca szinte korlátlan

Szerző: trademagazin Dátum: 2013. 07. 18. 12:20

Magyarországon jelenleg mintegy 124 ezer hektáron folyik ökológiai gazdálkodás. A terület 80 százalékát már átminősítették ökológiai gazdálkodásra alkalmas területté, a fennmaradó hányad átminősítése folyamatban van.

A TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft. a FruitVeB-bel és az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézettel (ÖMKi) közösen az integrált és ökológiai gyümölcstermesztés témában csütörtökön Gutorföldén szakmai konferenciát és gyakorlati bemutatót szervezett. Ezzel is az integrált és az ökológiai gazdálkodók közötti párbeszéd erősítése és az ökológiai gyümölcstermesztés technológiai lehetőségeinek, megoldásainak bemutatását kívánták erősíteni, hiszen piaci elvárások szerint szinte már általános igény a vegyszerfelhasználás csökkentése.
A Vidékfejlesztési Minisztérium tervei szerint néhány év múlva az ökológiai gazdálkodásra alkalmas terület Magyarországon elérheti a 300 ezer hektárt. A magyar minősítő szervezetek tevékenységének elismerése is, hogy a magyar biotermékeket jól el lehet adni külföldön, főként Nyugat-Európában, ahol csak a jó minőségű bioáru értékesíthető.

A biotermékek nagy része külföldön talál vevőre, azon a gyakorlaton azonban mindenképpen változtatni kell, hogy ennek 80-85 százaléka alapanyagként kerül külföldre. A feldolgozottsági fokot kell növelni ezen a területen annak érdekében, hogy a hozzáadott értékkel teremtett haszon minél nagyobb hányadban Magyarországon maradhasson.

A vidékfejlesztési tárca a most elkészült ökogazdálkodási akcióterv tervezetének társadalmi vitája során nemcsak a gazdálkodók, a szakmai és civil szervezetek, valamint a fogyasztók véleményét szeretné kikérni, hanem ösztönzést is kíván adni az ökogazdálkodás eddiginél szélesebb körű elterjesztésének és a biotermékek fogyasztásának.

Növelni szeretnék a termelői és fogyasztói tudatosságot, továbbá a termelők összefogását, valamint segíteni kívánják a fogyasztói, termelői hálózatok létrehozását. Emellett meg kívánják erősíteni az ökológiai gazdálkodást segítő kutatási hátteret is azért, hogy a termelés folyamatosan fejleszthető legyen ezen a területen.
Az utóbbi tíz évben ugyan megnégyszereződött a biotermékek forgalma a világban, ám Európában még mindig nagyobb a kereslet, mint a kínálat állítja az Európai Bizottság egy nemrégiben elkészült jelentése.

A Bizottság januárban indított el egy április 10-én záruló internetes felmérést, amellyel az emberek véleményére volt kíváncsi a biogazdálkodásról. A kérdőívre 12 hét alatt 45 ezer válasz érkezett és 1600 javaslatot, ötletet küldtek be magánszemélyek, szervezetek. A tanácsadó csoport ülésének az volt a célja, hogy a Bizottság közvetlenül is információkhoz jusson az ágazatról.

A kérdőívvel egyebek mellett választ adott arra is, hogy Európa mit vár a biotermelőktől. Az unió polgárai támogatják a biogazdálkodást a környezet védelmében, olyan agrárágazatot szeretnének, amely nem termel vagy használ génmódosított organizmusokat (GMO), és egyre inkább érdeklődnek a természetes, helyi, szezonális termékek iránt.

Jelenleg az európai termőföldek öt százalékát használják biogazdálkodásra, a biztos szerint pedig sok fiatal gazda indít ilyen vállalkozást. Az utóbbi tíz évben megduplázódott az olyan területek nagysága, ahol biotermékeket állítanak elő, a világpiacuk azonban megnégyszereződött, és mára csaknem 45 milliárd euró értékű. Az európai kereslet meghaladja a kínálatot, ami olyan helyzet. Emiatt növelni kellene a termelést, megőrizve ugyanakkor a lényeget, a vegyszermentes termelést. A keresleti nyomás ugyan néhány, teljesen elfogadhatatlan csalási esethez vezetett, de ezeket a biztos szerint felderítették, ami az ellenőrzések hatékonyságát bizonyítja, és a következő hónapokban különösen szigorúan vizsgálják majd a biotermékeket, nyomonkövetési módszereket. (munkatársunktól)

Kapcsolódó cikkeink