Az OECD országaiban gyorsult az infláció
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országok a fogyasztói árai éves szinten átlagosan 9,2 százalékkal emelkedtek áprilisban az egy hónappal korábbi 8,8 százalék után. Tavaly áprilisban 3,3 százalék volt az infláció.
Idén áprilisban kilenc OECD-országban kétszámjegyű inflációt regisztráltak, a legmagasabb növekedési ráta Törökországban és Észtországban volt. Öt országban ugyanakkor – köztük Olaszországban, Spanyolországban és az Egyesült Államokban – lassult az infláció.
Az energiahordozók árának növekedése az OECD-országokban áprilisban 32,5 százalékra lassult a márciusi 33,7 százalékról, miközben az élelmiszerek drágulása 10 százalékról 11,5 százalékra, a szolgáltatásoké pedig 3,9 százalékról 4,4 százalékra gyorsult.
Az élelmiszer- és energiaárak nélküli, úgynevezett maginfláció 6,3 százalék volt áprilisban a márciusi 5,9 százalék után.
A G7-országok közül Kanadában 6,7 százalékról 6,8 százalékra gyorsult az infláció, Franciaországban 4,5 százalékról 4,8 százalékra, Németországban 7,3 százalékról 7,4 százalékra, Japánban 1,2 százalékról 2,5 százalékra, Nagy-Britanniában pedig 6,2 százalékról 7,8 százalékra emelkedett a mutató. Olaszországban a fogyasztói árak növekedési üteme 6,5 százalékról 6 százalékra, míg az Egyesült Államokban 8,5 százalékról 8,3 százalékra lassult.
Az eurózónában az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) nem változott márciushoz képest, 7,4 százalékon maradt áprilisban, ugyanakkor az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított fogyasztói árak emelkedése 3 százalékról 3,5 százalékra gyorsult.
A G20-országok inflációja áprilisban 8,5 százalékra nőtt a márciusi 7,9 százalékról. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Nagy Márton: továbbra is alacsony szinten az infláció
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten…
Tovább olvasom >Mérsékelten nőtt az infláció októberben Csehországban
Szeptemberről októberre 0,3 százalékkal nőtt az infláció Csehországban, amely éves…
Tovább olvasom >További cikkeink
A magyar családi vállalkozások együttműködésbe fektetnek, nem a generációváltásba
A ma Magyarországon működő 515 ezer társas vállalkozás több, mint…
Tovább olvasom >Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >