AZ NGM a versenyhivatalhoz fordul, ha nem érvényesül az áfacsökkentés
A Gazdasági Versenyhivatalhoz (GVH) fordul a Varga Mihály vezette Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), ha a piaci szereplők – megsértve a versenyjogi szabályokat – úgy befolyásolják a piaci folyamatokat, hogy ne érvényesüljön a januári élelmiszergazdasági áfacsökkentések hatása – olvasható az agrarszektor.hu-n. Az áralakulást az NGM elemzői vizsgálják. A tárca az első eredményeket február közepére ígéri.
A tárca elemzői vizsgálják, hogy az élelmiszerárak alakulását a piaci viszonyok befolyásolják-e – szögezte le az agrárszektor.hu kérdésére az NGM a januári élelmiszerpiaci áfacsökkentések kapcsán. A tárca tájékoztatása szerint az első eredményekhez meg kell várni február közepét, amikor a tavalyi és idei első havi árakat már össze lehet hasonlítani.
A minisztérium lépéseket helyez kilátásba arra az esetre, hogy az élelmiszerágazat meghatározó szereplői a piac önszabályozó rendszerébe jogsértő módon avatkoznak be. Ha a vállalkozások – legsúlyosabban megsértve a versenyjogi szabályokat – az árakat például árkartellel befolyásolják, a tárca a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordul – fogalmazott az agrárszektor.hu-nak a minisztérium.
Mint ismert, januártól több terméknél, illetve szolgáltatásnál csökkent az áfa. Az élelmiszerpiacon a friss tejnél 18 százalékról, a baromfitermékeknél és a tojásnál 27 százalékról 5 százalékra mérséklődött a kulcs.
A kormány az adóintézkedésekkel a piaci versenyt és a tisztességes vállalkozásokat kívánja segíteni – szögezte le az NGM. A fogyasztói árak alakulásába is csak adóintézkedéseken keresztül, indirekt módon – az uniós és az alaptörvényi alapelveket figyelembe véve – avatkozhatnak be. Az áfacsökkentésekkel a kormány célja, hogy az így kieső – 2017-ben mintegy 55 milliárd forintos – költségvetési bevétel ne a kereskedőknél, hanem a fogyasztóknál maradjon – állapította meg a minisztérium. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Elégedett a legfrissebb munkaerőpiaci adatokkal a kormány
A magyar foglalkoztatottság Európa élvonalához tartozik, az új intézkedések célja,…
Tovább olvasom >NGM: ősztől új pályázat segíti a munkakörülmények fejlesztését – 4,5 milliárd forint a hazai kkv-k támogatására
Ősztől új pályázat segíti a munkakörülmények fejlesztését, 4,5 milliárd forint…
Tovább olvasom >NGM: tovább dübörög a turizmus – májusban több mint 1,7 millió turista érkezett a hazai szálláshelyekre
A kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy egyre több külföldi vendéget…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >