Az innovációnak és a tudásátadásnak a fenntarthatóság növelésében is komoly szerepe
Szükséges az agráriumban a modern technológiák és a fenntartható gyakorlatok elterjesztése a környezeti kihívások kezeléséhez. Ez az ágazat hosszú távú versenyképességét is segíti.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Országos Környezeti, Vízgazdálkodási és Fenntarthatósági Osztálya, valamint Biomassza Alapú Gazdaságok Alosztálya közös ülést tartott Dunaharasztiban. Az esemény célja az agrárium fenntarthatósági kihívásainak és innovációs lehetőségeinek megvitatása volt, különös tekintettel a vízgazdálkodásra, a biomassza alapú gazdálkodásra és a zöld támogatásokra.
A fenntarthatóság három alappillére a környezetvédelem, a társadalmi jólét és a gazdasági stabilitás. A fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok nemcsak a környezeti egyensúly fenntartásában játszanak kulcsszerepet, hanem hozzájárulnak a vidéki közösségek életminőségének javításához és az ország hosszú távú gazdasági fejlődéséhez is.
A NAK elkötelezett a fenntartható mezőgazdaság iránt, kiemelt figyelmet fordít a környezetvédelmi célok és a gazdák érdekeinek összehangolására. Az Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG) és az Ökológiai gazdálkodás támogatása (ÖKO) pályázatok nemcsak a fenntarthatóságot támogatják, hanem a magyar gazdák versenyképességét is növelik. A pályázatok komplexitása miatt azonban elengedhetetlen az érthető és lényegre törő tájékoztatás, amit a NAK folyamatosan biztosít. A digitális megoldások fejlesztése és az információ elérhetőségének javítása a kamara egyik kiemelt célja, hogy a gazdák minél sikeresebben élhessenek a támogatási lehetőségekkel.
A Közös Agrárpolitikában 2025-től módosulnak a HMKÁ előírásai, illetve a támogatási rendszer, ennek célja a fenntarthatósági gyakorlatok további erősítése. A NAK-nál létrehozott Zöld Támogató Egység (ZTE) kiemelt feladata a termelők támogatása a KAP Stratégiai Terv zöld beavatkozásainak megvalósításában. A ZTE – a KAP-hálózat részeként – elősegíti a fenntarthatósági intézkedéseket, támogatja a tudásmegosztást, és zöld szakértői hálózatot épít ki. E hálózat célja, hogy a gazdálkodók és a szakemberek naprakész információkhoz jussanak egy központi tudásbázison és rendszeres képzéseken keresztül. A ZTE tevékenységeinek középpontjában a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok népszerűsítése áll, beleértve a regeneratív gazdálkodást, az ökogazdálkodást és a természetközeli erdészeti intézkedéseket. A tudástartalmak fejlesztése és bemutató rendezvények szervezése, a jó gyakorlatok megosztása segíti a gazdák, a szakértők és a döntéshozók együttműködését, hatékonyabban elérhetővé teszi a környezeti fenntarthatósági célokat.
Különösen fontos a fenntarthatóság és az innováció kapcsolata, az agráriumban elérhető modern technológiák – például a precíziós gazdálkodás, a mikrobiológiai készítmények alkalmazása és a bemutató gazdaságok hálózatának fejlesztése – jelentős szerepet játszhatnak a fenntartható termelési gyakorlatok elterjesztésében.
Kapcsolódó cikkeink
A fiatal gazdák számára is elérhetővé teszi ingyenes pályázatírással kapcsolatos szolgáltatását a NAK
Újabb szolgáltatással segíti tagjait a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A tavasszal…
Tovább olvasom >A hűvös május miatt elhúzódik az idei szamócaszüret
Jó szezonban bíztak idén a hazai szamócatermesztéssel foglalkozó gazdálkodók, de…
Tovább olvasom >Corvinus-kutatás: Nők vezetik a fenntarthatóbb gazdaságokat
Jobban optimalizálják az erőforrásokat, ökohatékonyabbak a nők által vezetett mezőgazdasági…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új korszak a világgazdaságban? – Új kihívások hazánk előtt
2025 májusa a világgazdaságban a változások felgyorsulását hozta. A Közel-Keleten…
Tovább olvasom >Így maradhat egészséges a haj és bőr a közeledő nyári kánikulában is
A hajformázás, festés és szárítás mind gyengíthetik a haj belső…
Tovább olvasom >Új ciklus, stabil működés, változatlan irány – bizalmat kapott az ÖRT vezetése
Az Önszabályozó Reklám Testület (ÖRT) közgyűlése megerősítette a szervezet közvetlen…
Tovább olvasom >