Az infláció most csökken, de év végére újabb növekedés várható
Az augusztusi hónapban a magyar infláció enyhülést mutatott, de az év végére ismételten emelkedés várható – derült ki a Portfolio által megkérdezett szakértők elemzéseiből. A közgazdászok véleménye alapján a fogyasztói árindex augusztusban 3,7%-ra mérséklődhetett az előző hónap 4,1%-os értékéről. Ez a csökkenés főként a bázishatásoknak tulajdonítható, azonban a szakértők egyöntetűen úgy vélik, hogy az év végéig az infláció fokozatosan emelkedhet, és akár az 5%-ot is meghaladhatja.
A háttérben meghúzódó tényezők
Az elemzők hangsúlyozták, hogy az infláció csökkenése mögött több tényező áll, köztük az üzemanyagárak mérséklődése, valamint az élelmiszerárak növekedésének kifutása, amelyet a kötelező akciózás megszűnése okozott. Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza szerint ezek a hatások augusztusra már kifutottak, ami mérséklő hatással volt az inflációra.
Ugyanakkor Becsey Zsolt, az Unicredit Bank elemzője figyelmeztetett, hogy az élelmiszerek áremelkedése a szárazság okozta terméskiesés miatt ősszel ismét megjelenhet, ami újabb inflációs nyomást eredményezhet. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő közgazdásza pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a kötelező akciók kivezetése és az üzemanyagárak mérséklődése csak átmenetileg hatott az infláció csökkentésére.
A szolgáltatások inflációja továbbra is magas
A szolgáltatások árai az elmúlt hónapokban is jelentős nyomást gyakoroltak az inflációra, mely Becsey Zsolt szerint elsősorban a „ragadós” áraknak köszönhető, amelyek lassítják a dezinflációs folyamatot. Bár a gyenge fogyasztói kereslet előbb-utóbb enyhítheti a szolgáltatások árnövekedését, ez a hatás egyelőre nem elegendő. Regős Gábor rámutatott, hogy a második negyedéves GDP-adatok alapján a szolgáltatások iránti kereslet növekedése jelentősen hozzájárult a fogyasztás bővüléséhez, ami további inflációs nyomást gyakorolhat.
A jegybank óvatossága
Az elemzők véleménye szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) számára fontos lesz, hogy megfelelően kezelje az inflációs kockázatokat. Balog-Béki Márta, az MBH Bank elemzője arra számít, hogy az MNB év végéig 6,25%-os alapkamatot tarthat fenn, miközben továbbra is óvatos marad a piac reakcióival kapcsolatban.
Az infláció jövője
A jövő évre vonatkozó inflációs kilátások továbbra is megosztják a szakértőket. Bár a többség 4% körüli éves átlagos inflációval számol, az adóintézkedések és az emelkedő bérek növelhetik az inflációs nyomást, így a hosszú távú kilátások bizonytalanok maradnak.
Összességében a szakértők egyetértenek abban, hogy bár az augusztusi infláció csökkenése kedvező, a hosszú távú inflációs trendek kiszámíthatatlanok, és az év végére ismét emelkedés várható.
Kapcsolódó cikkeink
Repülőrajtot vett az élelmiszerár-emelkedés Magyarországon
A Vakmajom Facebook-oldalon megosztott ábra rávilágít arra, hogy a magyar…
Tovább olvasom >Ez az NGM magyarázata a folyamatos drágulásra
Az olajellátást érintő ukrán fenyegetettség és az amerikai szankciók együttesen…
Tovább olvasom >2024 decemberi infláció: Hogyan alakultak az árak és a nyugdíjak?
A 2024-es év utolsó hónapjában ismét gyorsult az infláció üteme,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új szakmai vezető a DDC Kommunikációs és marketing osztályának élén
2024 decemberétől Slániczné Molnár Ildikó tölti be a Duna-Dráva Cement…
Tovább olvasom >Kenőmájasok továbbgondolva
Ha nem is központi, de tradicionális kelléke a magyar étkezésnek…
Tovább olvasom >