Az IMF javította idei és jövő évi globális gazdasági növekedési előrejelzését
Minimálisan feljavította a világgazdaság idei és jövő évi növekedésére vonatkozó becslését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a világgazdasági kilátások (World Economic Outlook, WEO) című kiadvány soros frissítésében..
E szerint idén 3,6 százalékos átlagos globális gazdasági növekedéssel számol a szervezet, ami 0,1 százalékponttal felülmúlja a júliusban kiadott előrejelzést.
Jövőre a globális gazdaság 3,7 százalékkal nőhet a legújabb becslés szerint, ami szintén 0,1 százalékpontos javítás a júliusi adathoz képest.
A globális gazdaság tavaly 3,2 százalékkal nőtt.
Az IMF-jelentés összeállítói szerint a tavalyi második fél évben kezdődött globális gazdasági növekedés lendülete nem hagyott alább, jövőre is kitart, kivéve a Közel-Keletet.
A fejlett országok gazdasága jól teljesített idén eddig és ennek hatására az IMF a térség idei gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzését (a júliusi becsléshez képest) 0,2 százalékponttal 2,2 százalékra, a jövő évit ugyancsak 0,2 százalékponttal 2 százalékra javította.
A fejlett országok csoportján belül az Egyesült Államok gazdasága idén 2,2 százalékkal, jövőre 2,3 százalékkal nő. Ez azt jelenti, hogy júliushoz képest az idei évre vonatkozó gazdasági növekedést 0,1 százalékponttal, a jövő évit pedig 0,2 százalékponttal javították fel. Az amerikai GDP tavaly 1,5 százalékkal nőtt.
Az euroövezet esetében idén és jövőre egyaránt 0,2 százalékponttal javította becslését az IMF júliushoz képest és ennek alapján az idei évre 2,1 százalék, jövőre pedig 1,9 százalék növekedés vár a washingtoni székhelyű szervezet szerint a tavalyi 1,8 százalék után.
A térségen belül a német gazdaság a tavalyi 1,9 százalékos gazdasági bővülés után idén 2 százalékkal, jövőre 1,8 százalékkal nőhet a jelentés összeállítói szerint. Mindkét év esetében 0,2 százalékpontot javítottak a szakértők a júliusi előrejelzésükhöz képest.
Nagy-Britannia gazdasága a tavalyi 1,8 százalékos bővülés után idén 1,7 százalékkal, jövőre már csak 1,5 százalékkal nő. Az IMF hasonló előrejelzést tett közzé júliusban is.
A feltörekvő piacok és fejlődő országok különösen jól szerepelhetnek az idén és jövőre. Az ebbe a csoportba tartozó országok együttes GDP-je a tavalyi 4,3 százalék után idén 4,6 százalékkal nőhet, ami megegyezik a júliusi előrejelzéssel. A térség gazdasági teljesítménye jövőre még nagyobb fokozatra kapcsolhat, 4,9 százalék lehet, a júliusi becslést ez 0,1 százalékponttal múlja felül.
Az orosz gazdaság, amely tavaly még 0,2 százalékkal zsugorodott, idén 1,8 százalékkal, jövőre 1,6 százalékkal nőhet. Az IMF júliusban az idei évre 0,4 százalékponttal, jövőre 0,2 százalékponttal gyengébb orosz GDP-növekedéssel számolt.
Az IMF legújabb előrejelzésében az szerepel, hogy Kína gazdasága a tavalyi 6,7 százalék bővülés után idén 6,8 százalékkal nő, jövőre a bővülés üteme azonban 6,5 százalékra lassul. A jelentés összeállítói júliusban 0,1 százalékponttal kisebb idei és jövő évi kínai gazdasági növekedéssel számoltak.
A világkereskedelmi forgalom a tavalyi 2,4 százalék után idén 4,2 százalékkal, jövőre 4 százalékkal nő, a júliusi előrejelzéshez képest az idei évre vonatkozó adatot 0,2 százalékponttal, a jövő évit pedig 0,1 százalékponttal javította fel az IMF.
Az infláció a fejlett régiókban az idén és jövőre egyaránt 1,7 százalék lesz, az ideit 0,2 százalékponttal, a jövő évit 0,1 százalékponttal rontotta az IMF, azaz a júliusi előrejelzéshez képest kisebb inflációra számítanak a jelentés készítői a tavalyi 0,8 százalék után.
A fejlődő és feltörekvő régiókban idén 4,2 százalékos, jövőre pedig 4,4 százalékos inflációra számít a legújabb IMF-előrejelzés. A júliusi várakozásban az idei évre 0,3 százalékponttal, jövőre pedig 0,2 százalékponttal magasabb inflációt vártak a jelentés összeállítói a tavalyi 4,3 százalék után.
Az északi-tengeri Brent, a dubai Fateh és a nyugati féltekén irányadó WTI olajfajták árának az átlagából számított olajár tavaly 42,84 dollár volt. Ehhez képest az olajár idén várhatóan 15,7 százalékkal nő, jövőre 0,2 százalékkal csökken az IMF kedden ismertetett legfrissebb előrejelzése szerint. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A Burberry negyedéves bevétele 5,5 százalékkal csökkent
A brit Burberry Group, a világ egyik vezető luxus ruházati…
Tovább olvasom >Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak áprilisban
Az euróövezetben és az Európai Unióban (EU) havi összevetésben csökkentek,…
Tovább olvasom >Új korszak a világgazdaságban? – Új kihívások hazánk előtt
2025 májusa a világgazdaságban a változások felgyorsulását hozta. A Közel-Keleten…
Tovább olvasom >További cikkeink
A mai nappal feléljük a Föld erőforrásait, és ebben már vaskosan benne van valami, amire nem is gondolunk
Július 24-én van idén a globális Ovreshoot Day, vagyis a…
Tovább olvasom >Végre nálunk is kapható lesz az Amerikában már népszerű Grimace Shake
Július 24-én Magyarországon is bemutatkozik a McDonald’s egyik legkülönlegesebb shake-je,…
Tovább olvasom >A Balatont népszerűsíti Vadnai Jonatán olimpikon vitorlázó
A Balaton négyévszakos sport- és élményközpontú népszerűsítésében vállal szerepet Vadnai…
Tovább olvasom >