Az idén sem ússzuk meg az áremelkedéseket
Várhatóan drágább lesz a kenyér, a hús, májustól pedig többet kell fizetni a tojásért is. A benzin éves szinten 5-6 százalékkal drágulhat.
„A tavalyi kedvezőtlen időjárás miatt alacsony a termésátlag, ezért nő a gabonafélék ára” – magyarázta a Borsnak dr. Lakatos Zoltán, a Magyar Gabonaszövetség elnöke. Ugyanakkor Werli József, a pékszövetség főtitkára sem túl bizakodó. „Nő a liszt ára, s közben az energia- és üzemanyagárak, valamint a bérköltségek is növekednek. Ha nem akarunk veszteséget, indokoltnak tűnik az áremelés. A mértékét azonban nem merném megjósolni” – mondta Werli. A Bors számításai szerint a kenyér ára 300 forint fölé kúszhat.
A gabonaárak növekedése az állattartásnál is jelentkezik. „Az EU úgy prognosztizál, hogy az élő sertés ára a második negyedévtől 10-20 százalékkal emelkedik. A végtermék árában az alapanyag 50-70 százalékot tesz ki” – állítja Éder Tamás, a Hússzövetség elnöke.
Tavaly a baromfi- és tojástermelés nagyon magas volt, a túltermelés miatt pedig az árak lejjebb mentek. „Ez még húsvétig kitart” – állítja Bárány László, a Baromfi Termék Tanács elnöke. „A világpiaci árak emelkedése azonban sajnos nálunk is megteszi hatását. Május környékén várhatóan csökkenni fog a termelés, hiány lesz, emiatt áremelkedés várható – véli a szakember. A Bors számításai szerint egy tojásért 35-40 forintot fizethetünk.
A közüzemi díjak emeléséről Budapesten december 15-én döntött a Fővárosi Közgyűlés. A szemétszállítás 5,27 százalékkal, a lakossági vízdíj 2,7 százalékkal, a csatornadíjak 19,5 százalékkal emelkednek. A kéményseprés 3,8 százalékkal kerül többe idén. Hegedűs Miklós, a GKI ügyvezető igazgatója szerint a benzin tőzsdei ára várhatóan 10 százalékkal növekedik, ami éves szinten 5-6 százalékos áremelkedést okozhat. Egyes elemzők szerint idén a bűvös 400 forintot is elérheti a benzin literenkénti ára – közli a hirszerzo.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >