Az idei évben nem bőséges, de kielégítő kajszitermés várható Magyarországon
A kajszibarack a múltban jó exportpozícióval rendelkező gyümölcs volt, 2018 előtt évente 4-5 ezer tonnát exportáltunk. Az utóbbi években azonban a kiszámíthatatlan termés és árualap miatt az export mennyisége 1-2 ezer tonnára csökkent, miközben az import növekedett, elérve az évi 1-2 ezer tonnát.

Idén elnyújtott kajsziszezonra számíthatunk (Fotó: Pixabay)
A FruitVeb cikkéből kiderül, hogy a hazai kajszibarack termőterülete 2013 és 2020 között dinamikusan növekedett, 4 000 hektárról 5 700 hektárra. Az utóbbi években a fagykárok miatt csökkent, jelenleg mintegy 5 000 hektárt foglal el. A legjelentősebb termesztőkörzetek közé tartozik Pest és Bács-Kiskun vármegye, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye, Somogy és Tolna vármegyék, valamint Fejér vármegye. 2018 előtt a hazai kajszitermés évjárattól függően 20 és 35 ezer tonna között mozgott. Azóta a gyakori tavaszi fagykárok miatt a termésbiztonság jelentősen romlott, a termés kiszámíthatatlanná vált, és a termelés kockázata fokozódott. Rossz évjáratokban, mint 2018, 2020, 2021 és 2023, mindössze 6-8 ezer tonna kajszit szüreteltek, míg jó évjáratokban, mint 2019 és 2022, a termés meghaladta a 20 ezer tonnát.
A tavalyi gyenge termésterhelés és jó csapadékviszonyok után idén nagyon jó virágzás volt
Az enyhe tél és a korai kitavaszodás miatt a virágzás a szokásosnál három héttel korábban kezdődött. Március közepére gyakorlatilag az egész országban lezajlott a kajszi virágzása, kedvező időjárási körülmények között, ami jó megporzást és termékenyülést eredményezett. Azonban március második felében és április közepén több hullámban érkeztek fagyok, amelyek különböző mértékben károsították a termést. Az idei évre várhatóan 16-18 ezer tonna kajszit szüretelhetünk, ami optimális esetben elérheti a 20 ezer tonnát, de rosszabb esetben 15 ezer tonna alatt is maradhat. A tényleges termés mennyisége elsősorban az elkövetkező két hónap időjárásának függvénye, beleértve a csapadék- és hőmérsékleti viszonyokat, valamint a jégkárokat. A Dunántúlon jobban megkímélték a fagyok a kajszit, míg az ország középső és északi részein jelentősebb terméskiesés tapasztalható. Az aszályos időjárás március közepétől rontotta a terméskötődést, és a kisebb gyümölcsméret miatt csökkentheti a szüretelhető mennyiségeket. A sikeres kajszitermesztés kulcsa a jó termőhely-választás, az aktív fagyvédelem, valamint a magas színvonalú és intenzív termesztéstechnológia. Az ilyen ültetvényekben általában jó a termés és kiváló a gyümölcsméret, illetve a minőség. Az idei évben egy hosszú, elnyúló kajsziszezonra számíthatunk, érdemi minőségi problémák nélkül, bár lokálisan előfordulhatnak jégverések és növényvédelmi problémák.

Tavasz elején lezajlott a kajszivirágzás (Fotó: Pixabay)
FruitVeb
Kapcsolódó cikkeink
Meglepetés a retekvetőmagok között – avagy itt a legfrissebb Szupermenta-teszt
A Szupermenta program legújabb terméktesztjén retekvetőmagokat vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági…
Tovább olvasom >Befejeződött az RSZKF betegséggel fertőzött telepek felszámolása
A ragadós száj-és körömfájás (RSZKF) harmadik és negyedik kitörésével érintett…
Tovább olvasom >Csökkent a vágósertés termelői ára
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 5,9 százalékkal 2,9 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
Vezetőváltás a Henkel magyarországi Consumer Brands üzletága élén
2025 április elsejétől Maurizio Salvaggio a Henkel Magyarország Consumer Brands…
Tovább olvasom >Még mindig lehet spórolni, de nem minden árrésstopos terméken
Bár a magyarországi árrésstopok hatása kezd érezhetővé válni a hazai…
Tovább olvasom >A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport
Közzétette éves jelentését a tisztán hazai tulajdonú BioTechUSA-cégcsoport: a gazdasági…
Tovább olvasom >