Az idei évben nem bőséges, de kielégítő kajszitermés várható Magyarországon
A kajszibarack a múltban jó exportpozícióval rendelkező gyümölcs volt, 2018 előtt évente 4-5 ezer tonnát exportáltunk. Az utóbbi években azonban a kiszámíthatatlan termés és árualap miatt az export mennyisége 1-2 ezer tonnára csökkent, miközben az import növekedett, elérve az évi 1-2 ezer tonnát.
A FruitVeb cikkéből kiderül, hogy a hazai kajszibarack termőterülete 2013 és 2020 között dinamikusan növekedett, 4 000 hektárról 5 700 hektárra. Az utóbbi években a fagykárok miatt csökkent, jelenleg mintegy 5 000 hektárt foglal el. A legjelentősebb termesztőkörzetek közé tartozik Pest és Bács-Kiskun vármegye, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye, Somogy és Tolna vármegyék, valamint Fejér vármegye. 2018 előtt a hazai kajszitermés évjárattól függően 20 és 35 ezer tonna között mozgott. Azóta a gyakori tavaszi fagykárok miatt a termésbiztonság jelentősen romlott, a termés kiszámíthatatlanná vált, és a termelés kockázata fokozódott. Rossz évjáratokban, mint 2018, 2020, 2021 és 2023, mindössze 6-8 ezer tonna kajszit szüreteltek, míg jó évjáratokban, mint 2019 és 2022, a termés meghaladta a 20 ezer tonnát.
A tavalyi gyenge termésterhelés és jó csapadékviszonyok után idén nagyon jó virágzás volt
Az enyhe tél és a korai kitavaszodás miatt a virágzás a szokásosnál három héttel korábban kezdődött. Március közepére gyakorlatilag az egész országban lezajlott a kajszi virágzása, kedvező időjárási körülmények között, ami jó megporzást és termékenyülést eredményezett. Azonban március második felében és április közepén több hullámban érkeztek fagyok, amelyek különböző mértékben károsították a termést. Az idei évre várhatóan 16-18 ezer tonna kajszit szüretelhetünk, ami optimális esetben elérheti a 20 ezer tonnát, de rosszabb esetben 15 ezer tonna alatt is maradhat. A tényleges termés mennyisége elsősorban az elkövetkező két hónap időjárásának függvénye, beleértve a csapadék- és hőmérsékleti viszonyokat, valamint a jégkárokat. A Dunántúlon jobban megkímélték a fagyok a kajszit, míg az ország középső és északi részein jelentősebb terméskiesés tapasztalható. Az aszályos időjárás március közepétől rontotta a terméskötődést, és a kisebb gyümölcsméret miatt csökkentheti a szüretelhető mennyiségeket. A sikeres kajszitermesztés kulcsa a jó termőhely-választás, az aktív fagyvédelem, valamint a magas színvonalú és intenzív termesztéstechnológia. Az ilyen ültetvényekben általában jó a termés és kiváló a gyümölcsméret, illetve a minőség. Az idei évben egy hosszú, elnyúló kajsziszezonra számíthatunk, érdemi minőségi problémák nélkül, bár lokálisan előfordulhatnak jégverések és növényvédelmi problémák.
FruitVeb
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >