Az FMCG-kiskereskedelem és a médiatípusok
Az Atmedia multimédiás kereskedőház és a GfK Hungária a GfK háztartáspanel főbevásárlói csoportjainak médiahasználati szokásait vizsgálta, majd ezeket összevetette az FMCG-vásárlási volumenekkel. Az elemzésből kiderült, hogy minden médiatípushoz tartozik egy arra fókuszáló főbevásárlói tömeg, és még a számosságában legkisebb csoport is szignifikáns, több 100 milliárdos FMCG-költést realizál éves szinten.
Az Atmedia idén is felvállalta, hogy újabb átfogó kutatással elemzi a főbevásárlók médiahasználati szokásait, és az eredményeket összeveti a főbevásárlók FMCG-vásárlási volumenével. 2021 májusában a GfK országosan reprezentatív 4000-es háztartáspaneljében lévő főbevásárlókat online kérdőívvel kérdezték médiatípus-preferenciáikról, majd a 3477 válaszadót mindezek alapján klaszterekbe rendezték, és melléjük rendelték azok FMCG-vásárlási volumeneit egy évre visszamenőleg.
– Ez számunkra is egy nagyon érdekes és jövőbe mutató projekt, hiszen egy új területtel egészítettük ki azt a temérdek, szerteágazó információt a vásárlói szokásokról, amit a Háztartáspanel egyedisége nyújt. Így innovatív kutatási megoldásaink a vásárlók – kiegészítve a demográfiai ismérveikkel –, a különböző piacok, márkák és a média jelenét és jövőjét firtató fő üzleti kérdésekre adnak választ – nyilatkozta Turcsán Tünde, a GfK Háztartáspanel üzletágvezetője.
Televízió, online, rádió: együtt hatékonyak
A kutatásról Karácsony László, az Atmedia stratégiai és marketingigazgatója beszélt:
– Multimédiás kereskedőházként immár harmadik éve gyűjtjük az érveket a televízió, az online és a rádió együttes használata mellett. Tavaly az Ipsosszal megvizsgáltuk, hogy mely médiatípus mely alapvető emberi motivációkat elégíti ki leginkább, és azt találtuk, hogy a különböző médiatípusok nem helyettesítik, hanem kiegészítik egymást, vagyis minél több médiatípust használunk egy reklámkampányban, annál valószínűbb, hogy a fogyasztók alapvető emberi motivációi közül többet is sikerül hatásosan megszólítani. A másik nagy kutatásunkat tavaly az Impetus Researchcsel készítettük, amelynek során az FMCG-vásárlási volumenek és a különböző médiatípusokon való költések összefüggéseit elemeztük. Az derült ki, hogy ha a TV mellett online displayt/videót és rádiót is használunk, akkor szignifikánsan nő az értékesítés.
Idén az volt a hipotézisünk, hogy ha megvizsgáljuk a GfK háztartási panel főbevásárlóinak médiatípus-preferenciáit szociodemográfiai bontásban, akkor minden médiatípushoz fogunk találni azt leginkább preferáló csoportokat, és ha melléjük rendeljük az elmúlt egyéves FMCG-vásárlási volumenüket, akkor bizonyítani tudjuk majd, hogy mindhárom általunk képviselt médiatípusra szüksége van a hirdetőknek.
Mielőtt rátérek a kutatásra, mutatok egy meglepő tényt. Az éves totál FMCG-volumen 73%-a olyan háztartásokból kerül elköltésre, ahol a főbevásárló 40 év fölötti.
Az internetről mondanak le a legnehezebben
A kutatás egyik kérdése az volt, hogy a főbevásárlók számára mennyire fontos, hogy hozzáférjenek a különböző médiatípusokhoz, más szóval, mennyire tudnának könnyen vagy éppen nehezen lemondani róluk? A ragaszkodás az életkor előrehaladtával mind a tévé, mind a rádió esetén nő, ugyanakkor az internethez gyakorlatilag minden korosztály nagyon ragaszkodik.
Megjegyzem, hogy a kérdőíves megkérdezés 2021 májusában volt, amikor még tartottak a korlátozások és a home-office időszaka, az emberek számos tevékenység kapcsán az online térbe kényszerültek, és beletanult az is, aki korábban nem használta az internetet, vagy kevésbé intenzíven. Valamint a kérdőív rövidsége miatt nem volt lehetőségünk megkülönböztetni a tartalomfogyasztást és az egyéb internethasználatot, miközben az internet nemcsak tartalomfogyasztást biztosító médium, hanem eszköz is sok mindenre.
Néhány érdekesség a kutatás eredményeiből
TV:
– Bevásárlás előtt leginkább a 60+ korosztály tájékozódik tévéből.
– A tévéhez ők ragaszkodnak leginkább.
– Őket követik az 50–59 évesek.
– A nők minden esetben magasabbra pontozták a tévét, mint a férfiak.
– Minél alacsonyabb az iskolai végzettség, annál fontosabb a tévé.
– Minél magasabb a végzettség, annál elfogadottabb a reklám.
– A DE Esomar státuszúak magasabbra értékelték a tévét, mint az ABC státuszúak.
Internet:
– Bevásárlás előtt leginkább a 18–29-es korosztály tájékozódik online.
– Ők ragaszkodnak leginkább az internethez.
– Ahogyan nő az életkor, úgy csökken az internethasználat.
– A férfiak minden esetben magasabbra értékelték az internetet, mint a nők.
– Minél magasabb az iskolai végzettség, annál fontosabb az internet.
– Az ABC számára fontosabb az internet, mint a DE számára.
Rádió:
– A reklámok elfogadottsága a rádióban a legmagasabb minden szociodemográfiai csoportban.
– Az életkor előrehaladtával egyre többet rádióznak, egyre fontosabb mint bevásárlás előtti tájékozódási forrás.
– A nők számára fontosabb a rádió, mint a férfiaknak.
– A végzettség emelkedésével nő a rádió fontossága.
Klaszterekbe szervezve
A válaszok alapján a médiafogyasztás fókusza szerint klasztereket képeztünk. Az összes skálás pontszám alapján a válaszadókat besoroltuk. Sok kombináció született, a hasonlók összevonása után négy jól elkülöníthető klaszter maradt. Ezek nem egyenlő nagyságú csoportok, a leginkább hasonlóan válaszolók kerültek egy csoportba. Ezek után hozzárendeltük az elmúlt egyéves FMCG-vásárlási volumenüket. A TV- és internetfókuszúak esetén nem tudtuk jobban elkülöníteni a válaszadókat, ezért maradt kettős a fókusz. Íme, az eredmény:
A kutatás és elemzés legfőbb megállapításai:
Minden médiatípushoz tartozik olyan főbevásárlói csoport, amely számára az kiemelten fontos. Mindegyik csoport óriási tömeget és szignifikáns FMCG-vásárlási volument jelent. Mindhárom médiatípus együttes használatával nem maradunk le egyikről sem.
//
A fenti cikk a Trade magazin 2021/12-01. számában is megjelent.
Kapcsolódó cikkeink
A magyarok kétharmada szerint változtatni kell az életmódon a klímaváltozás miatt
Egy új, az Európai Beruházási Bank (EBB) által készített felmérés…
Tovább olvasom >Az ESG előnyei lassan körvonalazódnak
Növekszik a januárban hatályba lépett új ESG szabályozás után érdeklődők…
Tovább olvasom >Az out of home nézettség mérése ratingtöbbletet és minőségi javulást jelenthet
2024 nyarán sikeresen lezajlott az Atmedia, a Scores Group, a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >