Az Európai Bizottság új hivatalt hozott létre a mesterséges intelligencia szabályozására

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 05. 29. 11:00

Az Európai Bizottság bejelentette, hogy létrehoz egy új hivatalt, amelynek fő feladata a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásainak szabályozása lesz az Európai Unió területén. Ez a lépés az új, átfogó európai uniós rendelet részeként valósul meg, amely a mesterséges intelligenciáról szól. A szerdai bejelentés szerint a brüsszeli testület ezzel szeretné biztosítani, hogy az MI technológiák előnyeit ki lehet használni, miközben a kockázatokat minimalizálják.

Az AI miatt a vállalatok rugalmasabban és gyorsabban
képesek reagálni a piaci változásokra

A hivatalban dolgozók – technológiai szakértők, jogászok és közgazdászok – kulcsszerepet játszanak majd az MI-rel kapcsolatos szabályozások végrehajtásában, különösen az általános célú MI-modellek terén. A hivatal továbbá előmozdítja a megbízható mesterséges intelligencia kutatását és innovációját az EU-n belül. A hivatal 140 főből áll majd, és az Európai Bizottságon belül helyezkedik el.

Az új jogszabály szerint a mesterséges intelligencia rendszereket kockázatuk alapján kategorizálják. A nagy kockázatú MI rendszerek szigorú követelményeknek és kötelezettségeknek kell megfelelniük ahhoz, hogy bekerülhessenek az uniós piacra. Továbbá bizonyos MI alkalmazások, például a kognitív magatartási manipuláció és a társadalmi profilalkotás használata tilos lesz.

A rendelet szigorúan szabályozza azokat az MI rendszereket is, amelyek az emberek biometrikus adatait használják fel, például az etnikai hovatartozás, vallás vagy szexuális irányultság megállapítására. Ezeknek a technológiáknak a használata súlyos kockázatokat jelent az alapvető emberi jogokra nézve, ezért az EU különösen nagy hangsúlyt fektet a magánélet védelmére.

A rendelet megsértése esetén a vállalatokra kiszabható bírságok a jogsértő vállalat előző pénzügyi évi globális árbevételének egy százalékában, vagy egy előre meghatározott összegben mértékül kaphatnak, attól függően, hogy melyik az értékesebb. A kis- és közepes vállalatok számára arányos mértékű közigazgatáti bírságokat állapítanak meg, figyelembe véve azok gazdasági helyzetét.

Az új rendszer 2024. július végéig lép hatályba, ami az EU tagállamainak és az ott tevékenykedő vállalatoknak elegendő időt biztosít a szükséges előkészületekre és az átállásra. Az Európai Unió ezzel a lépéssel ismételten hangsúlyozza elkötelezettségét amellett, hogy a technológiai fejlődés szolgálja az emberi jólétet, miközben tiszteletben tartja az alapvető jogokat és szabadságokat.

Kapcsolódó cikkeink