Az Európai Bizottság egyszerűsítené a fenntarthatósági jelentéstételt – mit hoz az Omnibus-csomag?
2025. február 26-án az Európai Bizottság új javaslatcsomagot tett közzé, amely az Európai Zöld Megállapodás több kulcsfontosságú elemét érinti. Az úgynevezett Omnibus-csomag jelentős módosításokat javasol a fenntarthatósági jelentéstétellel kapcsolatos szabályozásokban, különös tekintettel a CSRD-re (Vállalati Fenntarthatósági Beszámolási Irányelv), a CSDDD-re (Vállalati Fenntarthatósági Átjárhatósági Irányelv) és az EU Taxonómiára.
Az Omnibus-csomag célja
A javaslatok célja elsősorban a jelentési kötelezettségek csökkentése, különösen a kis- és középvállalkozások (kkv-k) számára. Ha a módosításokat elfogadják, az adminisztrációs terhek mérséklődhetnek, miközben a fenntarthatósági transzformáció folyamata megmarad. Az egyik legfontosabb változtatás a jelentéstételi kötelezettségek időbeli elosztása, amely lehetővé tenné, hogy a vállalatok fokozatosan igazodjanak a követelményekhez.
CSRD: Szűkebb hatókör, egyszerűbb jelentéstétel
A vállalati fenntarthatósági beszámolási irányelv (CSRD) egyik legnagyobb változása a hatókör szűkítése. Az új javaslat szerint a kötelezettség csak azokra a nagyvállalatokra vonatkozna, amelyek:
- legalább 1000 alkalmazottal rendelkeznek,
- és vagy 50 millió eurós nettó árbevételt érnek el,
- vagy mérlegfőösszegük meghaladja a 25 millió eurót.
A kisebb cégek számára önkéntes jelentéstételi szabványok (VSME) kerülnek bevezetésre. Továbbá az Omnibus előírja a jelentési határidők két évvel történő kitolását, valamint korlátozza az EB lehetőségeit az ágazatspecifikus szabványok bevezetésére.
EU Taxonómia: Egyszerűsítés és lényegességi küszöb
A javasolt módosítások csökkentenék a taxonómiai jelentéstételi kötelezettséget a kisebb vállalatok számára, míg az új „részleges taxonómiai igazodás” lehetőséget biztosítana a fenntarthatósági kritériumok részbeni teljesítésére. Emellett bevezetnének egy pénzügyi lényegességi küszöböt, egyszerűsítenék a jelentési sablonokat, valamint módosítanák a DNSH („ne okozz jelentős kárt”) kritériumokat.
CSDDD: Halasztás és harmonizáció
A fenntarthatósági átjárhatósági irányelv (CSDDD) hatálybalépésének elhalasztása 2027. július 26-ra, az első fázis pedig 2028. július 26-ra módosulna. Az új tervezet szerint az átvilágítási követelmények elsősorban a közvetlen üzleti partnerekre vonatkoznának, és az indirekt partnereket csak konkrét bizonyítékok alapján vizsgálnák. A nagyobb vállalatok nem kérhetnének teljes körű adatokat a kkv-któl, csupán a CSRD VSME szabványok szerinti információkat.
Hogyan tovább?
Bár az Omnibus-csomag számos könnyítést tartalmaz, a fenntarthatósági elvárások továbbra is meghatározóak maradnak. A vállalatoknak érdemes folytatniuk a fenntarthatósági átalakulásra való felkészülést, akár kötelező, akár önkéntes alapon kívánnak jelentést készíteni. Az új szabályok elfogadását követően az adminisztrációs terhek csökkentése mellett a fenntartható működés továbbra is versenyelőnyt jelenthet a piacon.
Kapcsolódó cikkeink
Érkezik az Omnibus-csomag
2025 februárjában az Európai Bizottság új javaslatcsomagot mutatott be, amely…
Tovább olvasom >A repcemag termelői ára 46 százalékkal emelkedett
Az Európai Bizottság adatai szerint a canola kanadai exportára (FOB)…
Tovább olvasom >Több mint 250 ezer magyar gazda állt ki a területalapú támogatások megőrzése mellett
Személyesen vitték el Brüsszelbe az agrártámogatások megőrzését célzó petíciót a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Terjednek a sötét mintázatok az e-kereskedelemben – és gyakoribb ellenük a hatósági fellépés is
Sürgetés, nyomásgyakorlás, költségek elrejtése vagy „csepegtetése” – egyre gyakrabban alkalmazzák…
Tovább olvasom >Történelmi csúcson a vállalati fúziók – gyorsabb eljárásokkal, mesterséges intelligenciával dolgozik a GVH
2024-ben rekordszámú vállalati összefonódás történt Magyarországon, az érintett cégek összesített…
Tovább olvasom >Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >