Az Európai Bizottság az áfaszabályok és az alkohol adójának módosítását javasolta
Az Európai Bizottság javaslatot tett a hozzáadottérték-adóra (általános forgalmi adó – áfa) vonatkozó szabályok módosítására, valamint az alkoholra kivetett jövedéki adóra vonatkozó uniós szabályok reformját szorgalmazza – közölte az uniós bizottság pénteken.
Az áfára vonatkozó intézkedéscsomag meg fogja könnyíteni az uniós vállalkozások működését, véget vet az egységes piacon 25 éven át alkalmazott „átmeneti” áfaszabályozásnak.
Mint írták, a végleges áfarendszer kialakításához az uniós áfairányelv 408 cikkéből közel 200 cikket kell majd kiigazítani ahhoz, hogy a vállalkozások és az államháztartások részesülhessenek az áruk megadóztatásának egyszerűsítésével, a kereskedők számára kialakított egyablakos online ügyintézési ponttal, a bürokrácia csökkentésével járó előnyökből.
A javaslat továbbá egyértelművé teszi, hogy alapesetben az eladónak kell felszámítania az áruk értékesítése után fizetendő áfát más uniós országban található ügyfelei számára, mégpedig a rendeltetési hely szerinti tagállam adókulcsának megfelelően. Ez a bizottság szerint „drámai mértékben” csökkenti majd az áfacsalások mértékét.
Az alkoholra kivetett jövedéki adót szabályzó uniós rendeletet módosító javaslat a kisebb vállalkozások költségeinek csökkentését célozza, továbbá hozzájárul a fogyasztók egészségének hatékonyabb védelméhez.
A kezdeményezés értelmében a kézműves és kistermelők – első ízben ideértve a kis méretű, független almaborfőzdéket is – hozzáférést kapnak egy új, az unió egészére kiterjedő tanúsítási rendszerhez, amely alapján az unió egészében alacsonyabb adómértékek mellett értékesíthetik termékeiket.
A fogyasztók egészségvédelme érdekében olyan új intézkedést vezetnének be, amely megakadályozná az adómentességet élvező denaturált alkohol jogellenes felhasználását hamisított italok előállítására.
Emellett az alacsonyabb alkoholtartalmú sörökre vonatkozó, kedvezményes adómérték küszöbértéke növekedni fog, 2,8 százalékról 3,5 százalékra. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az EU 140 millió eurót fektet generatív mesterséges intelligencia bevezetésére az agrár-élelmiszeriparban is
Az Európai Bizottság négy új pályázati felhívást tett közzé a…
Tovább olvasom >EU irányelv: jövőre megtudhatjuk, mennyit keresnek a kollégáink
A bérek átláthatóságára kidolgozott európai uniós irányelv célkitűzéseit 2026. június…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A kereskedelemben 6-szor gyorsabban nőtt a termelékenység 2010 óta, mint a feldolgozóiparban
A nemzetgazdasági ágazatok munkatermelékenységet vizsgáló sorozatunk harmadik részeként a feldolgozóipar…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >