Az EU új vámokat vet ki orosz és fehérorosz mezőgazdasági termékekre és műtrágyákra
Az Európai Unió Tanácsa rendeletet fogadott el csütörtökön, amely szerint az EU új vámokat vet ki minden Oroszországból és Fehéroroszországból származó, korábban hasonló intézkedés által nem érintett mezőgazdasági termékekre és bizonyos műtrágyákra.

(Fotó: Pixabay)
A brüsszeli közlemény szerint mindazon mezőgazdasági termékeket – amelyekre még nem vonatkoztak külön vámok – érintő új szabályozás célja az EU importfüggőségének csökkentése az érintett termékektől, valamint az orosz exportbevételek csökkentése. Az intézkedéssel az EU korlátozni kívánja az Ukrajna elleni háború finanszírozásának lehetőségét – írták. Ennek érdekében a vámok végrehajtását szorosan figyelemmel fogják kísérni, hogy megvédjék az unió műtrágyaiparát és gazdálkodóit – emelték ki. A műtrágyákra vonatkozó vámemelés fokozatosan, hároméves átmeneti időszak alatt történik – tájékoztattak. A jogszabály hatálybalépését követően az uniós vámok az Oroszországból származó összes mezőgazdasági termékre vonatkoznak majd, mivel minden más mezőgazdasági termékekre már vonatkoznak vámok.
Az új vámok azon termékeket érintik, amelyek 2023-ban az Oroszországból származó összes mezőgazdasági import mintegy 15 százalékát tették ki
„Az orosz hadigazdaság gyengítése mellett az új vámok hozzájárulnak az EU Oroszországtól és Fehéroroszországtól való függőségének csökkentéséhez, valamint fellendítik az ellátás diverzifikálását és a hazai termelést. Biztosítja a stabil műtrágyaellátást, és ami döntő fontosságú, fenntartva a megfizethetőséget az uniós gazdálkodók számára” – fogalmaztak. A rendelet július 1-jén lép hatályba – tájékoztattak. Az érintett műtrágyák Oroszországból származó importja az unió teljes importjának több mint 25 százalékát tette ki 2023-ban, ami körülbelül 3,6 millió tonnát jelent 1,28 milliárd euró értékben.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Növényvédő szerek alkalmazhatósága a különböző kukorica kultúrákban
A növényvédő szerek kiválasztásakor kiemelt jelentőséggel bír, hogy az adott…
Tovább olvasom >Új megközelítés kell a bogyós gyümölcsök termesztésében
Bár az éghajlatváltozás komoly hatással van a bogyós gyümölcsök hazai…
Tovább olvasom >Fokozott ellenőrzések a hazai állatállomány védelmében
Kiemelten fontos a védekezés a fertőző állatbetegségek ellen, hiszen így…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágítja az élelmiszert, hogy túl sok kézen megy át? – Ellátási láncokról és a „rövidítés” illúziójáról beszélt Éder Tamás
Sokan gondolják úgy, hogy az élelmiszerek árából le lehetne faragni,…
Tovább olvasom >Rekordszámú visszaváltás: havi félmillió palackot adnak vissza a Kifli.hu vásárlói
Több mint 2,6 millió visszaváltott palack néhány hónap alatt –…
Tovább olvasom >Több mint egymilliárdos beruházással nyílt meg Szombathely legújabb SPAR üzlete
A SPAR Magyarország több mint 1 milliárd forintos befektetés eredményeként…
Tovább olvasom >