Az EU szigorúbb szabályok bevezetésével tenné átláthatóbbá a rövid távú szálláshelykiadást
Az Európai Bizottság rendeletjavaslatot fogadott el a rövid távú szálláshelykiadás átláthatóbbá tételére és a hatóságok támogatására, hogy biztosítani lehessen az ilyen típusú szálláshelyek kiadásának kiegyensúlyozott fejlődését az idegenforgalmi ágazat részeként – tájékoztatott a brüsszeli testület hétfőn.

Elengedhetetlenné válik a regisztráció
Az uniós bizottság közleményében azt írta, az új jogszabályok javítani fogják a szállásadóktól és az online platformoktól származó adatok gyűjtését és megosztását, segítenek átláthatóbbá tenni a szálláshelyeket rövid távon bérbe adók azonosítását és tevékenységét, megkönnyíti a szükséges szabályok teljesítésének ellenérzését, valamint a szállásadók regisztrációját.
Az előírások meg kívánják szüntetni azt a széttagoltságot is, amely jelenleg az online platformok által végzett adatmegosztást jellemzi, és segítenek megelőzni a jogellenes hirdetéseket. Mindez hozzá fog járulni a turisztikai ágazat átláthatóságához, és támogatni fogja az ágazat digitális átállását – írták.
A javaslat részleteit tekintve a jogszabály harmonizálni fogja a nemzeti hatóságok által bevezetett, a szállásadókra és rövid távon bérelhető ingatlanjaikra vonatkozó regisztrációs követelményeket. A platformoknak szúrópróbaszerűen ellenőrizniük kell majd, hogy a szállásadók regisztráltak-e a nemzeti hatóságoknál, illetve, hogy rendelkeznek-e egyedi azonosítóval. Ennek hiányában a hatóságok felfüggeszthetik a tevékenységet, és kérhetik a platformoktól a szabályokat be nem tartó szállásadók törlését. Az online platformoknak a vendégéjszakák és vendégek számára vonatkozó adatokat havonta egyszer, automatizált módon meg kell osztaniuk a hatóságokkal. A tagállamoknak figyelemmel kell kísérniük az átláthatósági szabályok végrehajtását, és megfelelő szankciókat vezethetnek be a rendeletben foglalt kötelezettségek be nem tartása esetére – tették hozzá.
A javaslat most az Európai Parlament és a tagállamokat tömörítő Tanács elé kerül. Elfogadását és hatálybalépését követően a tagállamoknak kétéves időszak áll rendelkezésre az adatcseréhez szükséges mechanizmusok létrehozására.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >Megállapodást kötött a BDPST Group és a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.
A BDPST Group portfóliójába tartozó DOME Kft. és a Budapest…
Tovább olvasom >Lángos-luxus a Balatonnál: már 3900 forintba is kerülhet egy sajtos-tejfölös
A klasszikus balatoni lángos egykor filléres retró ételnek számított, 2025…
Tovább olvasom >További cikkeink
Közeleg a Lidl Balaton-átúszás
A jövő héten, július 26-án rendezik a 43. Lidl Balaton-átúszást,…
Tovább olvasom >Tudatos táplálkozás – az okos döntések számítanak, nem a szigorú szabályok
Továbbra sem érzik a fogyasztók, hogy enyhülne rajtuk a magas…
Tovább olvasom >Falusi romantika Budapest szívében: megnyitott a Puli és Juhász pesti csárda a belvárosban
Harcsapaprikás, túrós csusza és aranygaluska – juhászbölcsességgel tálalva, puli-lelkesedéssel fűszerezve.…
Tovább olvasom >