Az EU szigorúbb szabályok bevezetésével tenné átláthatóbbá a rövid távú szálláshelykiadást
Az Európai Bizottság rendeletjavaslatot fogadott el a rövid távú szálláshelykiadás átláthatóbbá tételére és a hatóságok támogatására, hogy biztosítani lehessen az ilyen típusú szálláshelyek kiadásának kiegyensúlyozott fejlődését az idegenforgalmi ágazat részeként – tájékoztatott a brüsszeli testület hétfőn.
Az uniós bizottság közleményében azt írta, az új jogszabályok javítani fogják a szállásadóktól és az online platformoktól származó adatok gyűjtését és megosztását, segítenek átláthatóbbá tenni a szálláshelyeket rövid távon bérbe adók azonosítását és tevékenységét, megkönnyíti a szükséges szabályok teljesítésének ellenérzését, valamint a szállásadók regisztrációját.
Az előírások meg kívánják szüntetni azt a széttagoltságot is, amely jelenleg az online platformok által végzett adatmegosztást jellemzi, és segítenek megelőzni a jogellenes hirdetéseket. Mindez hozzá fog járulni a turisztikai ágazat átláthatóságához, és támogatni fogja az ágazat digitális átállását – írták.
A javaslat részleteit tekintve a jogszabály harmonizálni fogja a nemzeti hatóságok által bevezetett, a szállásadókra és rövid távon bérelhető ingatlanjaikra vonatkozó regisztrációs követelményeket. A platformoknak szúrópróbaszerűen ellenőrizniük kell majd, hogy a szállásadók regisztráltak-e a nemzeti hatóságoknál, illetve, hogy rendelkeznek-e egyedi azonosítóval. Ennek hiányában a hatóságok felfüggeszthetik a tevékenységet, és kérhetik a platformoktól a szabályokat be nem tartó szállásadók törlését. Az online platformoknak a vendégéjszakák és vendégek számára vonatkozó adatokat havonta egyszer, automatizált módon meg kell osztaniuk a hatóságokkal. A tagállamoknak figyelemmel kell kísérniük az átláthatósági szabályok végrehajtását, és megfelelő szankciókat vezethetnek be a rendeletben foglalt kötelezettségek be nem tartása esetére – tették hozzá.
A javaslat most az Európai Parlament és a tagállamokat tömörítő Tanács elé kerül. Elfogadását és hatálybalépését követően a tagállamoknak kétéves időszak áll rendelkezésre az adatcseréhez szükséges mechanizmusok létrehozására.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Visszafogottabb eredményt hozott az ősz az idegenforgalomban
A nyári szezon növekedése után az ősz első hónapja visszafogottabb…
Tovább olvasom >Az idei első félévben is töretlenül bővült a globális hotelipar
Az előző év kiugró eredményeihez képest is képes volt tovább…
Tovább olvasom >NGM: szeptemberben 1,5 millió vendég pihent hazánkban, tovább nőtt a turizmus teljesítménye
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszafogottabb eredményt hozott az ősz az idegenforgalomban
A nyári szezon növekedése után az ősz első hónapja visszafogottabb…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A hazai fogyasztás erősödik
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől…
Tovább olvasom >Csokiláz és pikáns rendelések – a magyarok így ünneplik a halloweent
Különleges rendelések és új édességtrendek Közép-Európában: egyre népszerűbbek az intim…
Tovább olvasom >