Az EU stratégiát fogadott el az óceánok védelme és a vízi gazdaság fellendítése érdekében
Az Európai Bizottság kedden elfogadta az Európai Óceán paktumot, amely egy átfogó stratégia az óceán egészségének megóvására, a fenntartható és versenyképes vízi gazdaság erősítésére, valamint a part menti közösségek jólétének biztosítására – közölte kedden a brüsszeli testület.
A paktum célja, hogy az uniós óceánpolitikákat egyetlen, koherens keretbe foglalja, válaszul az óceánokat, szigeteket és legkülső régiókat fenyegető növekvő kihívásokra.
A dokumentum elsőként az óceán egészségének védelmét és helyreállítását célozza: a bizottság támogatja a tagállamokat a tengeri élőhelyek rehabilitációjában, valamint a tengeri védett területek kijelölésében és kezelésében.
A második fő célkitűzés a fenntartható vízi gazdaság – halászat, akvakultúra, hajózás, tengeri energiatermelés és turizmus – versenyképességének növelése.
A testület új ipari tengerészeti stratégiát és uniós kikötői stratégiát dolgoz ki, valamint 2026-ra hosszú távú jövőképet vázol fel az EU halászati és akvakultúra-ágazatai számára. Emellett elindítják a „Kék generációs megújulás” elnevezésű stratégiát, hogy fiatal szakembereket vonjanak be az óceánkutatásba és a fenntartható tengeri gazdálkodásba.
A stratégia harmadik prioritása a part menti, szigeti és legkülső uniós régiók támogatása, amelynek érdekében a testület új terveket javasol ezek fejlesztésére és ellenállóképességük növelésére, valamint új javaslatot terjeszt elő szén-dioxid megkötésére szolgáló európai „kékszénrezervátumok” létrehozására.
A paktum ugyancsak fontos eleme, negyedik pillére az óceánkutatás, tudás, készségek és innováció fejlesztése. Az EU új óceánmegfigyelési kezdeményezést indít, amelyet kutatási és innovációs stratégia támogat.
A tengeri biztonság és védelem megerősítése érdekében a bizottság fokozza a parti őrségek és haditengerészetek együttműködését, külön stratégiát indít a víz alatti, fel nem robbant hadianyagok felszámolására, továbbá mesterséges intelligencián alapuló drónflottát fejleszt ki a tengeri megfigyelés és határvédelem érdekében.
A testülete ugyancsak célul tűzte ki az uniós óceándiplomácia megerősítését és a nemzetközi óceánkormányzás előmozdítását. Ennek része az illegális halászat elleni fellépés digitalizációja, az ENSZ biodiverzitási megállapodásának gyors ratifikációja, valamint ambiciózus nemzetközi műanyagszerződés elfogadása.
A stratégia végrehajtását segíti majd a 2027-re tervezett óceánpolitikai törvény, amely egységes jogi keretet biztosít a célkitűzések eléréséhez. Emellett létrejön egy magas szintű Óceáni Tanács is.
Kapcsolódó cikkeink
Melyek a legtöbbet használt digitális gyakorlatok a szállodaiparban, amik a környezetnek is jót tesznek?
A turizmus világszerte a globális szén-dioxid-kibocsátás közel 10%-áért felel, ezért…
Tovább olvasom >Fenntarthatósági trendek: mire figyeljünk 2025-ben?
2025-ben is erőteljes növekedés várható a vállalati zöld hitelek piacán,…
Tovább olvasom >1700 tonna élelmiszert mentett meg a Munch 2024-ben
Közel öt éve kulcsfontosságú szereplője a magyar és kelet-közép európai…
Tovább olvasom >További cikkeink
Közeleg a Lidl Balaton-átúszás
A jövő héten, július 26-án rendezik a 43. Lidl Balaton-átúszást,…
Tovább olvasom >Tudatos táplálkozás – az okos döntések számítanak, nem a szigorú szabályok
Továbbra sem érzik a fogyasztók, hogy enyhülne rajtuk a magas…
Tovább olvasom >Falusi romantika Budapest szívében: megnyitott a Puli és Juhász pesti csárda a belvárosban
Harcsapaprikás, túrós csusza és aranygaluska – juhászbölcsességgel tálalva, puli-lelkesedéssel fűszerezve.…
Tovább olvasom >