Az EU kereskedelmi biztosa szerint újraindíthatók Washington és az Európai Unió kereskedelmi kapcsolatai
Újraindíthatók Washington és az Európai Unió kereskedelmi kapcsolatai – jelentette ki Phil Hogan, az Európai Unió (EU) kereskedelmi biztosa Washingtonban újságíróknak.
Phil Hogan – aki kereskedelmi biztosként először tárgyalt az Egyesült Államokban – sajtókonferenciáján kifejtette, hogy jó hangulatú és gyümölcsöző megbeszéléseket folytatott az amerikai kongresszus és a kormányzat tagjaival, köztük Steve Mnuchin pénzügy- és Wilbur Ross kereskedelmi miniszterrel, valamint Robert Lighthizerrel, az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalójával.
„Ez jó kezdet volt kereskedelmi kapcsolataink újraindításához” – fogalmazott az európai uniós politikus. Leszögezte ugyanakkor, hogy a kapcsolatok lényeges javításához „még sok a teendő”.
Az uniós biztos kiemelte, hogy Brüsszel szeretne megvitatni Washingtonnal egy sor nyitott kérdést, és szeretné elkerülni a „szemet szemért” elv alapján hozott vámokat. Kiemelte azt is, hogy az Európai Unió mezőgazdasági kérdésekről jelenleg nem akar szélesebb körű tárgyalásokat folytatni, de az agráriumra érvényes egészségügyi szabványok terén kész engedményekre annak érdekében, hogy – mint fogalmazott – kijuthassanak a zsákutcából.
Elemzők ezzel kapcsolatban emlékeztettek arra, hogy a Trump-kormányzat és az Európai Unió közötti kereskedelmi vita egyik sarkalatos kérdése az, hogy az unió nem kívánja megnyitni piacát a nagy arányú amerikai agrárimport előtt.
Hogan elmondta, hogy amerikai tárgyalópartnereinek felvetette a 2018-ban Washington által az Európai Unió acél- és alumíniumtermékeire kivetett vámok ügyét is. Az amerikai válaszról nem adott tájékoztatást. Viszont leszögezte, hogy amennyiben Washington – korábbi ígéretéhez híven – megadóztatna egyes francia árucikkeket, az Európai Unió Franciaország mellé áll, és válaszlépéseket tesz.
Wilbur Ross, az amerikai kereskedelmi tárca irányítója csütörtökön a Fox televíziónak adott interjújában a többi között azt hangoztatta, hogy az észak-amerikai kereskedelmi egyezmény és a Kínával aláírt részleges kereskedelmi egyezmény után Washingtonnak a korábbiaknál jóval erősebbek a tárgyalási pozíciói Európával.
Elemzők szerint Hogan éppen akkor látogatott az amerikai fővárosba, amikor Washingtonban többen is arra számítanak, hogy a NAFTA-t felváltó észak-amerikai kereskedelmi egyezmény (USMCA) megkötése, illetve a szerdán a Fehér Házban aláírt amerikai-kínai részleges kereskedelmi megállapodás után az amerikai kormányzat figyelme Brüsszel felé fordul. (Járai Judit, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az euróövezetben lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése márciusban
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a kiskereskedelmi…
Tovább olvasom >Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >Javult áprilisban az euróövezet feldolgozóipari aktivitása, de még gyenge teljesítményt mutat
Áprilisban 32 hónapja a legenyhébbre mérséklődött az euróövezeti feldolgozóipar teljesítménycsökkenésének…
Tovább olvasom >További cikkeink
Május közepétől jöhet a drogériák árcsökkentése: 30 termékkategóriában mérséklődhetnek az árak
Újabb hatósági beavatkozás készül a hazai kiskereskedelemben: a kormány 30…
Tovább olvasom >KSH: a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 0,4 százalékkal haladta meg, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal mérséklődött
Márciusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 0,4…
Tovább olvasom >Az NGM elégedett a kiskereskedelmi forgalom bővülésével
A kiskereskedelmi forgalom márciusi megtorpanása csupán átmeneti, technikai jelenség, amelynek…
Tovább olvasom >