Az EU kereskedelmének egyharmadát az Egyesült Államokkal és Kínával bonyolította 2016-ban
Az Európai Unió kereskedelmének egyharmadát az Egyesült Államokkal és Kínával bonyolította 2016-ban. Magyarország legnagyobb kereskedelmi partnere továbbra is Németország – közölte az Eurostat szerdán közreadott elemzésében.
Az Európai Unió statisztikai hivatalának jelentése szerint az EU és az Egyesült Államok közötti árukereskedelem a 2011-es mélypont után enyhe emelkedést mutatva 610 milliárd eurót ért el 2016-ban, amely az EU kereskedelmének 17,7 százalékát tette ki.
A mutatók szerint ez az arány Kína esetében az évezred eleje óta megháromszorozódott. A 2000-ben mért 5,5 százalékhoz képest tavaly 14,9 százalékot – mintegy 515 milliárd eurót – tett ki.
A vizsgált időszakban az unió harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere, Svájc esetében a mutatók nem változtak lényegesen. 2016-ban 264 milliárd eurót, kereskedelmének 7,6 százalékát bonyolította Svájccal az unió. Oroszországgal és Japánnal mintegy a felére csökkent az unió árukereskedelme a 2000 és 2016 közötti időszakban. Előbbivel tavaly 191 milliárd euró (5,5 százalék) volt az árukereskedelem értéke, utóbbi esetében 125 milliárd euró (3,6 százalék). Törökország esetében lényegében nem változtak az adatok, tavaly 145 milliárd eurót (4,2 százalék) tett ki az unió kereskedelme Ankarával.
Az Eurostat szerint az EU exportjának mutatói is hasonló sorrendet mutatnak: az Egyesült Államokba 21, Kínába 10, Svájcba 8 százalék volt az uniós árukivitel.
A statisztikai hivatal adatai szerint Magyarország exportjának mintegy negyede, 28 százaléka legnagyobb kereskedelmi partneréhez, Németországba irányult. Második és harmadik partnere Románia és Szlovákia volt 5-5 százalékkal.
Magyarország EU-n belüli exportja az unió átlagát (64 százalék) jóval megelőzve 81 százalékos volt 2016-ban. E tekintetben csak Szlovákia (85 százalék), Csehország (84 százalék) és Luxemburg (83 százalék) előzte meg Magyarországot.
Az árubehozatalt tekintve az Európai Unió legnagyobb partnere 2016-ban Kína (20 százalék) volt, amelyet az Egyesült Államok (14 százalék) és Svájc (7 százalék) követett.
Magyarország tavalyi importjának 26 százalékát Németországgal, majd legfőképpen Ausztriával és Kínával (6-6 százalék) bonyolította. Az uniós tagországok EU-n belüli importja 64 százalékos volt 2016-ban. Észtországot (82 százalék), Lettországot (81 százalék), Szlovákiát (80 százalék) és Csehországot (79 százalék) követően Magyarország unión belüli importja tavaly 78 százalék volt – közölte az Eurostat. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az EU 140 millió eurót fektet generatív mesterséges intelligencia bevezetésére az agrár-élelmiszeriparban is
Az Európai Bizottság négy új pályázati felhívást tett közzé a…
Tovább olvasom >Bővült az EU baromfihúsexportja
Az Európai Bizottság adatai szerint az unió (EU27) baromfihúsexportja 9…
Tovább olvasom >EU irányelv: jövőre megtudhatjuk, mennyit keresnek a kollégáink
A bérek átláthatóságára kidolgozott európai uniós irányelv célkitűzéseit 2026. június…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és…
Tovább olvasom >Kegyetlen április fagykárok: akár 100%-os terméskiesés is előfordulhat
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a…
Tovább olvasom >