Az EU kereskedelmének egyharmadát az Egyesült Államokkal és Kínával bonyolította 2016-ban
Az Európai Unió kereskedelmének egyharmadát az Egyesült Államokkal és Kínával bonyolította 2016-ban. Magyarország legnagyobb kereskedelmi partnere továbbra is Németország – közölte az Eurostat szerdán közreadott elemzésében.
Az Európai Unió statisztikai hivatalának jelentése szerint az EU és az Egyesült Államok közötti árukereskedelem a 2011-es mélypont után enyhe emelkedést mutatva 610 milliárd eurót ért el 2016-ban, amely az EU kereskedelmének 17,7 százalékát tette ki.
A mutatók szerint ez az arány Kína esetében az évezred eleje óta megháromszorozódott. A 2000-ben mért 5,5 százalékhoz képest tavaly 14,9 százalékot – mintegy 515 milliárd eurót – tett ki.
A vizsgált időszakban az unió harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere, Svájc esetében a mutatók nem változtak lényegesen. 2016-ban 264 milliárd eurót, kereskedelmének 7,6 százalékát bonyolította Svájccal az unió. Oroszországgal és Japánnal mintegy a felére csökkent az unió árukereskedelme a 2000 és 2016 közötti időszakban. Előbbivel tavaly 191 milliárd euró (5,5 százalék) volt az árukereskedelem értéke, utóbbi esetében 125 milliárd euró (3,6 százalék). Törökország esetében lényegében nem változtak az adatok, tavaly 145 milliárd eurót (4,2 százalék) tett ki az unió kereskedelme Ankarával.
Az Eurostat szerint az EU exportjának mutatói is hasonló sorrendet mutatnak: az Egyesült Államokba 21, Kínába 10, Svájcba 8 százalék volt az uniós árukivitel.
A statisztikai hivatal adatai szerint Magyarország exportjának mintegy negyede, 28 százaléka legnagyobb kereskedelmi partneréhez, Németországba irányult. Második és harmadik partnere Románia és Szlovákia volt 5-5 százalékkal.
Magyarország EU-n belüli exportja az unió átlagát (64 százalék) jóval megelőzve 81 százalékos volt 2016-ban. E tekintetben csak Szlovákia (85 százalék), Csehország (84 százalék) és Luxemburg (83 százalék) előzte meg Magyarországot.
Az árubehozatalt tekintve az Európai Unió legnagyobb partnere 2016-ban Kína (20 százalék) volt, amelyet az Egyesült Államok (14 százalék) és Svájc (7 százalék) követett.
Magyarország tavalyi importjának 26 százalékát Németországgal, majd legfőképpen Ausztriával és Kínával (6-6 százalék) bonyolította. Az uniós tagországok EU-n belüli importja 64 százalékos volt 2016-ban. Észtországot (82 százalék), Lettországot (81 százalék), Szlovákiát (80 százalék) és Csehországot (79 százalék) követően Magyarország unión belüli importja tavaly 78 százalék volt – közölte az Eurostat. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI elemzés: Távolabb vagyunk az eurózóna tagságtól, mint 10 éve
Magyarország az Európai Unióba való belépésével kötelezettséget vállalt az euró…
Tovább olvasom >Rettegnek a kereskedelmi háborútól a cégvezetők
A globális üzleti szektor szereplőinek csaknem kétharmada tartja igen komoly…
Tovább olvasom >Bezárja sanghaji gyárát a Yakult, átszervezéssel erősítene Kínában
A japán Yakult Honsha Sanghajban működő gyárának bezárásával tenné versenyképesebbé…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >