Az EU és Mexikó lezárta a tárgyalásokat a felülvizsgált kereskedelmi megállapodásról
Az Európai Bizottság és Mexikó pénteken lezárta a tárgyalásokat a 25 évvel ezelőtt hatályba lépett közös kereskedelmi megállapodás felülvizsgálatáról.
Az új megállapodás a bizottság közlése szerint vámmentes exportot biztosít az Európai Unió mezőgazdasági és élelmiszeripari termékei számára, miközben egyszerűsíti az exportfolyamatokat és bővíti a jellegzetes európai termékek, például a földrajzi jelzéssel ellátott árucikkek védelmét. Külön fejezet foglalkozik a digitális kereskedelemmel és a zöld átállással, hozzájárulva a fenntarthatósághoz és az innovációhoz.
A megállapodás jogilag kötelező érvényű szabályokat tartalmaz a munkavállalói jogok, a környezetvédelem és az éghajlatváltozás elleni küzdelem terén, miközben elősegíti az emberi jogok, a multilateralizmus és a nemzetközi biztonság védelmét. A megállapodás fontos eszköz az EU és Mexikó közötti stratégiai együttműködés erősítésére olyan kérdésekben, mint a szervezett bűnözés, a migráció és a kritikus nyersanyagok fenntartható ellátása – olvasható a bizottsági sajtóközleményben, amely szerint a megállapodást még a többi uniós intézménynek és a mexikói törvényhozásnak is jóvá kell hagynia.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint a felülvizsgált megállapodás által az uniós exportőrök – köztük a mezőgazdasági termelők és az agrár-élelmiszeripari vállalatok – új kereskedelmi lehetőségekhez jutnak.
„Ez a mérföldkőnek számító megállapodás bizonyítja, hogy a nyitott, szabályokon alapuló kereskedelem hozzájárulhat jólétünkhöz és gazdasági biztonságunkhoz, valamint az éghajlatvédelemhez és a fenntartható fejlődéshez”
– tette hozzá.
A brüsszeli statisztika szerint 2023-ban az Európai Unió és Mexikó között 82 milliárd euró értékben zajlott árukereskedelem, míg 2022-ben a szolgáltatások kereskedelme 22 milliárd eurós forgalmat ért el.
Mexikó Brazília után az EU második legnagyobb kereskedelmi partnere Latin-Amerikában.
Kapcsolódó cikkeink
Rekordot döntött az európai uniós vendégéjszakák száma 2025-ben
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Nyolc magyar energetikai beruházást támogat az EP szakbizottsága
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Uniós biztos: biztosított marad a gazdák jövedelemtámogatása a közös uniós agrárpolitika keretében
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >További cikkeink
Noszek Péter lett a Menedzserszövetség elnöke
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Zsugorfláció: decemberben és januárban több termék is kisebb lett – pékáru, édesség, borotvabetét, mosogatószer is érintett
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Rutin lett az online bevásárlás, rekordokat döntött a Kifli.hu 2025-ben
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >

