Az EU és a Mercosur-országok politikai megállapodásra jutottak a tervezett szabadkereskedelmi megállapodásról
Az Európai Bizottság és a Mercosur-országok képviselői lezárták a szabadkereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalásokat, politikai megállapodásra jutottak annak megkötéséről – közölte a brüsszeli végrehajtó testület pénteken.
Az uniós bizottság közleménye szerint az Európai Unió illetékes intézményi vezetői, valamint a dél-amerikai közös piac (Mercosur) országainak – Argentína, Brazília, Paraguay, Uruguay, valamint a 2016 óta felfüggesztett tagsággal bíró Venezuela – képviselői az uruguayi fővárosban tartott kétnapos egyeztetést követően jutottak politikai megállapodásra a szabadkereskedelmi megállapodás végleges szövegéről. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Montevideóban tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: a mindenki számára előnyös megállapodás jelentős előnyökkel jár a fogyasztók és a vállalkozások számára úgy az Európai Unióban, mint az érintett dél-amerikai országokban. A megállapodás a méltányosságra és a kölcsönös előnyökre összpontosít – húzta alá. „Meghallgattuk gazdáink aggályait, és azok alapján cselekedtünk” – fogalmazott Ursula von der Leyen, majd hozzátette: a megállapodás szilárd biztosítékokat tartalmaz a mezőgazdaságban dolgozók megélhetésének védelmére. Kijelentette: az európai egészségügyi és élelmiszer-biztonsági előírások továbbra is sérthetetlenek. A Mercosur-országok exportőreinek be kell tartaniuk az uniós szabványokat ahhoz, hogy beléphessenek az EU piacára. A megállapodás az uniós vállalatok számára évente négymilliárd euró értékű exportvámot takarít meg – tette hozzá.
Az Európai Bizottság közleménye szerint a megállapodás erősíteni fogja a kereskedelmi és politikai kapcsolatokat a két régió országai között
Emellett támogatni fogja a gazdasági növekedést, fokozni fogja a versenyképességet és az ellenálló képességet azáltal, hogy megnyitja a kereskedelmi és befektetési lehetőségeket. Biztosítja a nyersanyagokhoz való fenntartható hozzáférést, és bővíti a kis- és középvállalkozások exportlehetőségeit a bürokrácia csökkentésével. A megállapodás továbbá jelentős mérföldkövet jelent az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, ugyanis – mint kiemelték – határozott, konkrét és mérhető kötelezettségvállalásokat rögzít az erdőirtás megállítására. Hozzájárul az EU agrár- és élelmiszerexportjának növeléséhez, diverzifikálja az ellátási láncokat, miközben megvédi az érzékeny ágazatokat. Fenntartja az EU állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági szabványait, megakadályozva, hogy a nem biztonságos termékek az EU piacára kerüljenek – írták. A tárgyalások befejezését követően a szöveget jogi felülvizsgálatnak vetik alá, majd az Európai Bizottság benyújtja azt az Európai Parlamentnek és az Európai Unió Tanácsának jóváhagyásra.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Új helyszínen várja az érdeklődőket a Nébih Farm
Decembertől megnyitotta kapuját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megújult Nébih Farm,…
Tovább olvasom >Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Magyar sertéshúsból készült ételek kerüljenek az ünnepi asztalra!
Nem csak a halas ételek kerülnek középpontba az ünnepi időszakban,…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >