Az EU-ban stabilizálni szeretnék a magasabb tejárakat
Világméretű tejdrágulást hozott az elmúlt néhány hónap. Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára kilónként 88,65 forint volt 2016 decemberében. A nyerstej átlagára 6 százalékkal emelkedett decemberben a novemberihez képest, és 13 százalékkal haladta meg az előző év azonos hónapjának átlagárát. Amint az Agrárgazdasági Kutató Intézet friss jelentésében is olvasható nyerstej termelői ára Új-Zélandon 39 százalékkal, az Európai Unióban négy százalékkal nőtt, de az USA-ban három százalékkal csökkent 2016 novemberében az egy évvel korábbihoz képest. A világpiacon az ömlesztett vaj értékesítési ára (FOB Óceánia) 2017. 3. hetén a 2016. 19. hetinél 72 százalékkal, a teljes tejporé a 2016. 7. hetinél 62 százalékkal, a cheddar-sajté a 2016. 11. hetinél 48 százalékkal, a sovány tejporé a 2016. 21. hetinél 41 százalékkal volt magasabb. Az idén több sajtot, ugyanakkor kevesebb vajat és tejport állíthatnak elő.
Az áremelkedés együtt járhat a termelés gyors növekedésével, ezzel együtt újabb túltermelési válságra kell készülni. Az Európai Unióban éppen ezért a nyerstej árának emelkedése és a tejtermelésből származó nyereség növekedése miatt megvalósuló kapacitásbővítéseket visszafogják a foszfát- és nitrogénkibocsátás mérséklését célzó szabályozások. Hollandiában szigorúbban korlátozzák a szerves és híg trágyából származó foszfátkibocsátást, ami az ország tejtermelésének csökkentését okozhatja.
Európa más részein a magas állatsűrűség miatt várhatóan a nitrogén kibocsátásra vezethetnek be szabályozásokat. A nyerstej termelői ára a 2016 végi szinten maradhat a következő hónapokban, a korábbi években megfigyelt év eleji szezonális csökkenés várhatóan elmarad. Az EU-ban a folyadéktej és a folyékony tejtermékek (például: joghurt, kefir) termelése 0,2 százalékkal 47 200 ezer tonnára, exportja 14,4 százalékkal 1350 ezer tonnára nőhet, míg fogyasztása 0,2 százalékkal 45 863 ezer tonnára, egy főre jutó fogyasztása 90,1 kilogrammról 89,7 kilogrammra csökkenhet. A közösség vajtermelése 8,4 százalékkal 2180 ezer tonnára, fogyasztása 3,2 százalékkal 2120 ezer tonnára, exportja 9,1 százalékkal 200 ezer tonnára, készlete 64,3 százalékkal 50 ezer tonnára, egy főre jutó fogyasztása 4,3 kilogrammról 4,1 kilogrammra csökkenhet az idén az előző évihez viszonyítva. A vaj ára soha nem volt ilyen magas az Európai Unióban. Németországban az adagolt vaj ára október óta meghaladja a korábbi rekordot. A sajt termelése, fogyasztása és exportja az alacsonyabb nyerstejkínálat hatására várhatóan a 2016. évinél lassabb ütemben nő. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >Dinamikusan nőtt a magyar agrárexport az év első felében
Célt értek a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar megújítására tett intézkedések…
Tovább olvasom >Közös online petíció indult a gazdák védelmére
A gazdatársadalom megvédése és a biztonságos élelmiszerellátás fenntartása érdekében a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megjelent a Trade magazin legújabb száma!
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 184 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Csökkent az ipari termelés Magyarországon: a német függés mérséklését sürgeti az NGM
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, naptárhatástól megtisztított adatai szerint…
Tovább olvasom >NGM: Fogyasztóvédelmi Tanács ülés a fogyasztói jogok védelme és a hazai fogyasztóvédelmi intézményrendszer hatékonysága érdekében
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) rendezte meg az év…
Tovább olvasom >