Az észteké a világ legversenyképesebb adórendszere
2019-ben is az észt lett a világ legversenyképesebb adórendszere – immár hatodik alkalommal. A társasági adó a kulcs – olvasható a Világgazdaság Online-on.
Valamit nagyon tudnak az észtek. Gyakran olvashatunk a sajtóban arról, hogy Észtország egymás után jön ki jobbnál jobb innovációkkal. Elég, ha kormányuk e-szolgáltatásaira gondolunk: e-közigazgatás, internetes szavazás, e-egészségügyi rendszer. Úgy tűnik, hogy az adózás terén is sikerült forradalmi újdonsággal előrukkolniuk. Ugyanis a Tax Foundation 2019-ben is az észt adórendszert választottak a legversenyképesebbnek az OECD országok közül, immár hatodik alkalommal – derült ki a novekedes.hu cikkéből.
Abban, hogy az övék a legjobb adórendszer, nagy szerepe van a társasági adó megreformálásának. Persze az elismerésben nagy szerepet játszik például az egykulcsos szja (20 százalék), a 20 százalékos áfa, de a leglényegesebb a társaságok cash flow alapú adóztatása.
Cash flow vagyis pénzáram, amiből a szakirodalom többet is megkülönböztet, ám a leghosszabb ideje működő és legismertebb formája Észtországban működik. Ez pedig a tulajdonosoknak kiosztott adóztató cash flow adó: vagyis a 20 százalékos társasági adó csak akkor esedékes, amikor azt a társaság kiosztja a tulajdonosoknak.
Az észteknél a többi országban működő klasszikus társasági adóval szemben nem szükséges az időigényese adóalap kalkulációt elvégezni, elég a tulajdonosoknak kifizetett osztalékot megvizsgálni az adóalap megállapításához.
Ennek köszönhetően, míg az OECD-tagországokban működő társaságok átlagosan 44 órát fordítottak a társasági adótörvényeknek való megfelelésre 2018-ban, addig az észtek ezt 5 óra alatt lezongorázták.
Észtország 2000. január 1-el cserélte le a hagyományos társasági adóját cash flow alapú adóra az adórendszer egyszerűsítése, valamint az adminisztrációs terhek csökkentése céljából. (vg.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Hatalmas vállalkozói érdeklődés mellett mutatkoztak be az új versenyképességet növelő uniós pályázatok a budapesti kamara tájékoztató fórumán
Több mint egy évtizedes kihagyás után budapesti cégek számára is…
Tovább olvasom >A magyar elnökség versenyképes és fenntartható agráriumot szeretne
Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége olyan agráriumot szeretne, amely…
Tovább olvasom >A magyar uniós elnökség irányt mutat a 2027 utáni közös agrárpolitikához
A magyar európai uniós elnökség célja, hogy a tanácsi következtetések…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >Tovább mélyül a Zalando és az OpenAI együttműködése
A Zalando negyedéves árbevétele 3,6 %-kal 2,8 milliárd euróra nőtt. A…
Tovább olvasom >Érdemes a hazai szárnyasokat választani Márton-nap alkalmából
Idén sem hiányozhat a Márton napi asztalról a libapecsenye. A…
Tovább olvasom >