Az észteké a világ legversenyképesebb adórendszere
2019-ben is az észt lett a világ legversenyképesebb adórendszere – immár hatodik alkalommal. A társasági adó a kulcs – olvasható a Világgazdaság Online-on.
Valamit nagyon tudnak az észtek. Gyakran olvashatunk a sajtóban arról, hogy Észtország egymás után jön ki jobbnál jobb innovációkkal. Elég, ha kormányuk e-szolgáltatásaira gondolunk: e-közigazgatás, internetes szavazás, e-egészségügyi rendszer. Úgy tűnik, hogy az adózás terén is sikerült forradalmi újdonsággal előrukkolniuk. Ugyanis a Tax Foundation 2019-ben is az észt adórendszert választottak a legversenyképesebbnek az OECD országok közül, immár hatodik alkalommal – derült ki a novekedes.hu cikkéből.
Abban, hogy az övék a legjobb adórendszer, nagy szerepe van a társasági adó megreformálásának. Persze az elismerésben nagy szerepet játszik például az egykulcsos szja (20 százalék), a 20 százalékos áfa, de a leglényegesebb a társaságok cash flow alapú adóztatása.
Cash flow vagyis pénzáram, amiből a szakirodalom többet is megkülönböztet, ám a leghosszabb ideje működő és legismertebb formája Észtországban működik. Ez pedig a tulajdonosoknak kiosztott adóztató cash flow adó: vagyis a 20 százalékos társasági adó csak akkor esedékes, amikor azt a társaság kiosztja a tulajdonosoknak.
Az észteknél a többi országban működő klasszikus társasági adóval szemben nem szükséges az időigényese adóalap kalkulációt elvégezni, elég a tulajdonosoknak kifizetett osztalékot megvizsgálni az adóalap megállapításához.
Ennek köszönhetően, míg az OECD-tagországokban működő társaságok átlagosan 44 órát fordítottak a társasági adótörvényeknek való megfelelésre 2018-ban, addig az észtek ezt 5 óra alatt lezongorázták.
Észtország 2000. január 1-el cserélte le a hagyományos társasági adóját cash flow alapú adóra az adórendszer egyszerűsítése, valamint az adminisztrációs terhek csökkentése céljából. (vg.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Banai Péter Benő: jövőre a magyar gazdaság 3 százalék fölött növekedhet
Jövőre a magyar gazdaság, a gazdasági semlegesség értékelvű politikájára támaszkodva…
Tovább olvasom >EU-csúcs: el kell mélyíteni a belső piacot
El kell mélyítenünk az Európai Unió belső piacát, a vállalatokat…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >