Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance) egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a magyar kis- és középvállalkozások (kkv) körében. Ezt támasztja alá a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) által végzett ESG-felmérés, amely az ESG-vel már foglalkozó vállalkozások helyzetét vizsgálta, különös tekintettel a Modern Mintaüzem Programban részt vevő cégekre.
A kkv-k ESG felkészültsége
A felmérésben részt vevő vállalkozások 90%-a kis- és középvállalkozás, amelyek különböző iparágakban tevékenykednek, többek között a fémmegmunkálás, alkatrészgyártás, szerszámgép-nagykereskedelem, orvosi eszközgyártás, valamint háztartási textília és konfekcionált textiláru gyártás területén.
A kutatás arra is rámutatott, hogy a vállalkozások közel háromnegyede már találkozott olyan helyzettel, ahol beszállítóként fenntarthatósági kérdőívet kellett kitöltenie. Ennek ellenére a kkv-k közül csupán egyetlen vállalat rendelkezik tapasztalattal fenntarthatósági jelentés készítésében.
Digitális jelenlét és ESG szoftverhasználat
A felmérés szerint a vállalkozások kevesebb mint kétharmada rendelkezik olyan online felülettel, amely bemutatja fenntarthatósági teljesítményüket és vállalásaikat. Az ESG szoftverek alkalmazása még kevéssé elterjedt, ugyanakkor sok cég működtet olyan vállalatirányítási rendszereket, amelyek az ESG egyes aspektusait támogatják.
Fókuszterületek az ESG keretében
A vizsgált vállalkozások az ESG három pilléréből az alábbi területekre helyezik a legnagyobb hangsúlyt:
- Környezetvédelem (Environmental): energetikai és hulladékgazdálkodási megoldások, körforgásos gazdasági modellek.
- Társadalmi felelősségvállalás (Social): családbarát működés, munkahelyi egészség és biztonság, munkavállalói elkötelezettség.
- Vállalatirányítás (Governance): etikus üzleti magatartás, amely minden vizsgált vállalat esetében prioritást élvez.
Fejlesztési lehetőségek és kihívások
A fenntarthatóság területén még számos fejlesztési lehetőség áll a kkv-k előtt. A felmérés rámutatott, hogy a vállalatok többségénél nincs dedikált ESG-felelős, és az ESG képzések sem terjedtek el széles körben. Kevés vállalkozás vesz igénybe külső fenntarthatósági tanácsadókat, inkább a belső erőforrásokra támaszkodnak.
Pozitív fejlemény viszont, hogy a legtöbb vállalkozás tartós civil együttműködésben vesz részt, és aktívan támogatja a helyi közösségeket.
Stratégiai gondolkodás és ESG támogatás
A kutatás szerint az ESG intézkedések leginkább a cégvezetés vagy a tulajdonosok elköteleződéséből fakadnak, és gyakran üzleti megfontolások állnak mögöttük, például az energetikai költségcsökkentés. A kockázatelemzés és az ESG-integráció azonban még nem általános.
A vállalkozások részéről egyértelmű igény mutatkozik az ESG fejlesztési irányok meghatározására, a beszállítói kérdőívek kitöltésére és az ESG-beszámolók elkészítésére. Az MGFÜ tavasszal tervezi megosztani a legjobb gyakorlatokat a vállalkozásokkal, többek között fenntartható építészeti megoldásokat, körforgásos üzleti modelleket, környezetbarát csomagolási példákat és megújuló energiahasznosítási stratégiákat is bemutatva.
További információk és ESG képzések elérhetők az MGFÜ Vállalkozói Információs Portálján: www.vali.hu/ESG.
Kapcsolódó cikkeink
Óvatos kivárásban a hazai kkv szektor
A hazai kis- és középvállalkozások esetében inkább alkalmazkodásról, mint a…
Tovább olvasom >Hatezren vettek részt az Etesd az Eszed program Fenntarthatósági Kihívásában
Újabb mérföldkőhöz érkezett a Nestlé az Egészségesebb Gyerekekért és az…
Tovább olvasom >Versenyhatósági iránymutatás a divat- és textilipar számára a fenntarthatósági és környezetbarát jelölésekkel kapcsolatban
Tanácsokat nyújtott nyílt levélben a világ fogyasztóvédelmi hatóságait tömörítő nemzetközi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Terjednek a sötét mintázatok az e-kereskedelemben – és gyakoribb ellenük a hatósági fellépés is
Sürgetés, nyomásgyakorlás, költségek elrejtése vagy „csepegtetése” – egyre gyakrabban alkalmazzák…
Tovább olvasom >Történelmi csúcson a vállalati fúziók – gyorsabb eljárásokkal, mesterséges intelligenciával dolgozik a GVH
2024-ben rekordszámú vállalati összefonódás történt Magyarországon, az érintett cégek összesített…
Tovább olvasom >Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >