Az eredeti pilseni és a budapesti romkocsma-kultúra éllovasának találkozása
A palackos, a dobozos, de még a csapolt sörhöz képest is merőben más élménnyel gazdagodhatnak a budapestiek december 6-tól a Szimplában. A legismertebb budapesti romkocsmába ugyanis egyenesen Pilsenből, a híres cseh sörgyárból érkezik a Pilsner Urquell tanksöre.
Fotó: Kiss Gergely
Míg a cseheknél már komoly hagyománya van, addig a tanksör a magyar sörkultúra viszonylag új és különleges műfaja. Lényege az, hogy a sörkészítés és a fogyasztás között a lehető legrövidebb legyen az út. A tanksör teljesen más ízélményt nyújt, ami abból adódik, hogy nem pasztörizálják, így frissebb ízt ad. A frissesség ára, hogy a szavatossági ideje három hét, ezért a Szimplában felállított, öt rozsdamentes tankot folyamatosan töltik majd fel Csehországból.
A tradicionális sörkészítés szerethetőségét talán a tanksör tudja legközelebb hozni az emberekhez, amit a ma már kulthelynek számító Szimpla emel igazán magas szintre. A Szimpla és a tankos Pilsner Urquell találkozása nem véletlen, hiszen mindketten új fejezetet nyitottak a maguk területén. A világhírű, aranyló színű és friss, komlós illatú pilseni a legnépszerűbb sörfajta a világon, a globális sörfogyasztás több mint kétharmadát ez a típus adja. A Szimpla pedig a budapesti romkocsma-kultúra éllovasa, ami egészen új színt hozott a főváros életébe, és tulajdonképpen mozgalmat indított el 2002-es megalakulása óta azzal, hogy másokat is hasonló helyek nyitására inspirált eredetiségével és a magas minőség iránti elkötelezettségével. Ma már a külföldiek is Budapest egyik jellegzetességének tartják a romkocsmákat, a Szimpla pedig a harmadik legjobb bár lett 2011-ben a Lonely Planet nemzetközi listáján. A Szimpla évente közel egy millió látogatót fogad és 200 koncertnek, kiállításnak és filmfesztiválnak ad otthont.
“Ahogy az aranyló pilseninkkel forradalmasítottuk a sörgyártást, úgy indított útjára valami egészen új dolgot a Szimpla is a romkocsma-kultusz megteremtésével. Ez a különleges hely most is hűen tükrözi azt az eredeti koncepciót, ami életre hívta, mi pedig örömmel és izgatottan visszük be ide a sörözés új élményét a világos lagerünk tankos változatával.” Kamil Růžek, Pilsner Urquell Sörmester
“Csak úgy, mint a Pilsner Urquell, a Szimpla is jóval többként indult egy puszta marketingötletnél. Hiszem, hogy a vendégeink értékelni fogják egyrészt a szaktudást, ami a Pilsner Urquell-ben testet ölt, másrészt pedig annak érdekes és autentikus örökségét. És emellett úgy véljük, hogy nagyon fogják szeretni az ízét is!” Zsendovits Ábel, a Szimpla tulajdonosa
A cseheknél úgy tartják, hogy a sörfőző mester megfőzi a sört, a sörcsapoló-mester pedig elkészíti a sört. A tankos Pilsner Urquell csapolása igazi művészet és nagy szakértelem kell hozzá. Ennek legmagasabb szintje a Pilsner Urquell csapolómesterré válás. Ehhez a csaposoknak egy speciális pilseni képzésen kell résztvenniük. A Szimpla egyik csaposa már meg is kapta ezt a képzést a cseh csapolómesterektől, és a közeljövőben őt még további kollégák fogják követni a Szimplából.
A csehek alapvetően háromféleképpen isszák a tanksört. A Hladlinka csapolási módnál a 45 fokos szögben megdöntött korsó alján habot képeznek a mesterek, majd ez alá töltik be a sört. A főleg ünnepi alkalmakkor fogyasztott Mliko technikával a csapot csak kicsit nyitják meg, és így krémes habot képeznek a sörből. Azoknak, akik a nap folyamán többször, de kevesebb mennyiségben szeretnék élvezni az eredeti pilseni frissítő ízét, e kettő közötti típust, a Šnyt-et ajánlják a csapolómesterek.
Kapcsolódó cikkeink
Egyre népszerűbb itthon a tanksör
Már több helyen is elérhető Budapesten a cseheknél komoly hagyománnyal…
Tovább olvasom >Méteres sör – A nap képe
Komarnoban méterben mérik a karácsonyi sörpromóciót! Pár méterre a határtól……
Tovább olvasom >Világszínvonalú látogatói élményközpontot nyit a Pilsner Urquell Prágában
A Pilsner Urquell The Original Beer Experience április 22-től várja…
Tovább olvasom >További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >