Az első negyedévben lassult az euróövezeti és az uniós GDP-növekedés
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön kiadott végleges adatai szerint az előzetes adatoknak megfelelően az első negyedévben az exportkereslet csökkenése miatt lassult a gazdasági növekedés mind az euróövezetben, mind az EU-ban.
Az idei első negyedévben 0,4 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az előző negyedévhez képest az euróövezet 19 és az Európai Unió 28 tagállamában egyaránt. Az előző negyedévben, 2017 negyedik negyedévében 0,7 százalék volt a negyedéves GDP-növekedés mindkét országcsoportban.
A szezonálisan kiigazított éves GDP-növekedés az euróövezetben 2,5 százalék, az EU-ban 2,4 százalék volt az első negyedévben. A 2017 negyedik negyedévi éves GDP-növekedés az euróövezetben 2,8 százalék, az EU-ban 2,7 százalék volt.
Az első negyedévben a legnagyobb negyedéves GDP-növekedést Lettország és Lengyelország érte el, 1,6 százalékosat, a második legnagyobbat pedig Finnország és Magyarország, 1,2 százalékosat.
Észtországban a GDP 0,1 százalékkal csökkent az első negyedévben az előző negyedévhez képest, Romániában pedig nem változott.
Az első negyedévi GDP-növekedéshez a lakossági fogyasztás 0,5 százalékos növekedéssel járult hozzá az euróövezetben és 0,4 százalékos növekedéssel az EU-ban, mindkét esetben magasabb növekedéssel az előző negyedévi 0,2 és 0,3 százaléknál. A tőkeberuházások az euróövezetben 0,5 százalékkal, az EU-ban 0,8 százalékkal emelkedtek az első negyedévben, kisebb mértékben az előző negyedévi 1,3 és 1,2 százalékos növekedésnél.
Az euróövezet exportja 0,4 százalékkal, az Európai Unió exportja 0,3 százalékkal csökkent az első negyedévben az előző negyedévi 2,2 és 1,8 százalékos növekedés után. Az import az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent, az EU-ban pedig nem változott, míg az előző negyedévben 1,5 és 1,4 százalékkal növekedett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >Ez vezethet a gazdaság bővüléséhez 2025-ben
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legfrissebb elemzése szerint Magyarország gazdasági teljesítménye…
Tovább olvasom >EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >