Az elmúlt évtizedben 7,96%-kal nőtt a Magyarországra érkező közvetlen külföldi tőkebefektetések száma
Jó hír: 2018 és 2022 között Magyarország érte el a legmagasabb külföldi közvetlen beruházási (FDI) növekedést az összehasonlított országok között, több mint 7,96%-os emelkedéssel, ami 5%-kal meghaladja a 2013 és 2017 közötti időszak adatait.
A sikeres teljesítmény a hátterében alighanem Magyarország szerencsés stratégiai elhelyezkedése áll, mint Közép- és Délkelet-Európa kapuja. Az ország fő befektetői között szerepel Kanada, a Kajmán-szigetek, Hollandia, Németország, Luxemburg és Ausztria is.
A második helyen Lengyelország áll, 2,51%-os FDI-növekedéssel. Ezáltal az Kelet-Európai ország a tizedik helyet foglalta el azok között az országok között, amelyek a legtöbbet profitáltak az FDI-ből 2022-ben. Több mint 1 milliárd dolláros növekedésről beszélhetünk, ami az ország GDP-jének 2,57%-át teszi ki. Ezt a figyelemre méltó növekedést az ország erős nemzetközi kapcsolatainak és üzletbarát adópolitikájának köszönheti, amely lehetővé teszi a befektetők számára a nemzetközi piacok elérését is.
Magyarország és Lengyelország mögött Észtország a bronzérmes. Ausztria a negyedik helyet foglalja el, 1,91%-os FDI-növekedéssel az elmúlt öt évben, amely 2021-ben 1,37%-os ugrást ért el. Az ötödik helyen Svédország áll, amely átlagosan 1,33%-os FDI-növekedést mondhat magáénak ugyanezen időszak alatt. Ezt a sikert Svédország stabil politikai és gazdasági környezetének, valamint a Világbank 2020-as rangsorában a „legjobb üzleti lehetőségek” között elfoglalt 10. helynek is köszönheti.
Fiona Cincotta, a City Index pénzügyi piaci szakértője, így kommentálja az eredményeket:
„Kelet-Európa területén a külföldi beruházási összegek növekedése sokkal magasabb, mint bárhol máshol. Ennek egyik fő oka a technológiai központok növekedése, amelyek vonzó lehetőséget kínálnak a külföldi befektetőknek, mivel a technológiai szektor elképesztő ütemben fejlődik”
– tudjuk meg a City Index elemzéséből.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >