Az elmúlt évben 10 százalékkal csökkent a sörfogyasztás Magyarországon
Magyarországon értékesített sör mennyisége alig több mint 5,4 millió hektoliter volt 2023-ban, ami jelentős visszaesést jelent a 2022-es 6,01 millió hektoliterhez képest. Az agroinform.hu jelentése szerint az idei évben ugyan sikerülhet a lemaradás egy részét ledolgozni, de hosszú távon az alkoholfogyasztás visszaesésével párhuzamosan a sörfogyasztás is csökkenő trendet mutat.
A sörfogyasztás alakulását jelentősen befolyásolja az időjárás, amit nehéz előre tervezni. Bár a nyári sportesemények, mint a labdarúgó-Európa-bajnokság és az olimpia pozitív hatása várható, Kántor Sándor, a Magyar Sörgyártók Szövetségének igazgatója szerint ezek hatása nem számottevő. Alkoholmentes Sörök és Prémium Kategóriák Növekedése Az idei új trendek közül kiemelkedik az alkoholmentes sörök dinamikus növekedése, amely hosszú távon hatékony válasz lehet a csökkenő alkoholfogyasztási igényekre. Az új gyümölcskülönlegességekkel ízesített termékek népszerűsége is növekszik.
Ugyanakkor az összforgalom 90 százalékát továbbra is a lager sörök adják, így ezek a változások csak lassú átrendeződést jelentenek. Látványos elmozdulás figyelhető meg a minőségi sörök felé. A szuperprémium és prémium szegmensek aránya idén már a teljes forgalom harmadát teszi ki, szemben a 4-5 évvel ezelőtti 25 százalékkal. Ennek ellenére a KSH adatai szerint nőtt az árkülönbség a világos és a minőségi sörök között. 2023-ban fél liter minőségi sör fogyasztói átlagára 434 forint volt, ami 22 százalékkal magasabb a világos sörök 356 forintos átlagáránál.
Kisüzemi Sörfőzdék Kihívásai A hazai sörgyártás alapvetően nagyipari sörfőzdékben zajlik, amelyek a kibocsátás 96 százalékát adják. A mintegy 80-90 kisüzemi sörfőzde a teljes piaci visszaeséssel szemben 2 százalékos növekedésről számolt be. Az elmúlt években a vendéglátás covid-időszaki szüneteltetése, a munkaerőhiány, valamint az energia és alapanyag áremelkedései óriási kihívásokat jelentettek a söripar számára, különösen a kisebb tőkeerejű kisüzemi termelők körében.
A Magyar Sörgyártók Szövetségének igazgatója szerint a hosszútávú sikerhez a kisüzemi szegmensben elengedhetetlen a folyamatos technológiai fejlesztés és az iparági ismeretek mély ismerete. Ennek köszönhetően az elmúlt egy-két évben jelentős konszolidáció figyelhető meg ebben az ágazatban. Jövőbeli Kilátások A söripar előtt álló kihívások ellenére vannak lehetőségek is. Az alkoholmentes sörök és a prémium kategóriák növekedése új irányokat nyit meg a piacon. Az időjárás és a sportesemények hatása mellett a fogyasztói szokások változása is befolyásolja a sörfogyasztás alakulását. Az iparág szereplőinek alkalmazkodniuk kell ezekhez a változásokhoz, hogy hosszú távon is sikeresek maradjanak.
Kapcsolódó cikkeink
2025 lesz a magyar sörturizmus éve?
18 magyar, kisüzemi sörfőzdébe kalauzol el a Bakancslista 2025 –…
Tovább olvasom >Bakancslista 2025: Országos Főzdetúra – ingyenes sörkóstolóval várják a sörkedvelőket
Egyedülálló kiadvány készült a sörkedvelők számára: a Bakancslista 2025 –…
Tovább olvasom >Főleg a borfogyasztás mérséklődése miatt csökken az alkoholfogyasztás Franciaországban
Franciaországban 2023-ban jelentősen visszaesett az alkoholfogyasztás, amelynek fő oka a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >