Az elmúlt 50 év legrosszabb méztermése az idei
Az elmúlt ötven évben soha nem volt olyan rossz a méztermés, mint az idén – állítják országszerte a méhészek. A hűvös, csapadékos időjárás mellett a méhlopások és a mézhamisítás is nehezíti az ágazat helyzetét.
Bár hagyományosan hazánk az Európai Unió legnagyobb mézexportőre, most ezt a címet várhatóan nem fogjuk kiérdemelni: a szokásos termésnek csak körülbelül a 60 százaléka készült idén a kaptárakban. Heves megyében például a heol.hu cikke szerint a méhészek több mint fele csak minimális mézterméssel számolhat, ha van egyáltalán mit számolni. A kieső termést szinte mindenhol áremeléssel próbálják pótolni – az akácméz ára 30-40 százalékkal, a vegyes virágmézé 10-20 százalékkal nőtt.
Bíró Péter, az Egri Méhész Műhely Egyesület elnöke a heol.hu-nak nyilatkozva arról beszélt, hogy már a szezon kezdetekor, a repcével is problémák voltak, amit csak tetézett a rossz akácidény. A rövid virágzás hűvös, esős időben zajlott, márpedig a méhek 20 fokos nappali hőmérséklet alatt nem szívesen indulnak gyűjtögetni. Mivel a vegyes virág mellett az akácméz az egyik legkedveltebb méhészeti termék, ez a terméskiesés komoly problémát okoz a méhészeknek. Később a napraforgó sem nyújtotta az elvárt teljesítményt, így még a vándorméhészek is kevés mézet tudtak kipergetni.
A rossz termés mellett komoly gondot okoznak a mézhamisítások és a méhlopások is. Évente több mint 200 méhcsalád-lopás történik hazánkban. Egy-egy akció során 40-70 méhcsalád tűnik el, a kárérték általában 1-2,5 millió forint körüli, de az elkövetőket az esetek többségében nem találják meg, vagy ha mégis, alig kapnak büntetést – írja a szabadfold.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >