Félelem az elhízástól
Az USA-hoz hasonlóan az egészségtrendek térhódítása ellenére még mindig nagy a súlyproblémával küzdők száma Európában is. Angliában például a felnőttek közel kétharmada túlsúlyos, ezért a kövérség kérdése még mindig megoldandó probléma. Egy amerikai kardiológus könyvében azonban meglepő módon azt állítja, hogy valójában nem a túlsúly a fő gond, a legtöbb kárt pedig pont a fogyókúrák okozzák.

Lavie szerint a szívbetegek között a nagyobb súlyúak 30-50 százalékkal kisebb arányban halnak meg, mint sovány sorstársaik
Carl Lavie The Obesity Paradox című könyvében arról ír, hogy az egészség záloga nem a karcsúság, hanem a fittség, amit pedig súlytól függetlenül el lehet érni. Lavie szerint a kövérséget és a zsírt ok nélkül démonizálják a mai társadalmak, holott attól még, hogy valaki nehéz, lehet teljesen egészséges – a lényeg ugyanis az, hogy fittek legyünk, nem pedig az, hogy vékonyak. Noha azt nem tagadja, hogy az elhízás megnöveli a szívbetegség kockázatát, mindezt azzal egészíti ki, hogy a nagyobb darab embereknek jobbak a túlélési esélyeik vékony társaiknál. Ezt nevezi ő az elhízás paradoxonának, hogy miközben a kövérek gyakrabban betegednek meg, a szívbetegek között a nagyobb súlyúak 30-50 százalékkal kisebb arányban halnak meg, mint sovány sorstársaik. A szakember hangsúlyozta, hogy egyáltalán nem az elhízás propagálása a célja, sokkal inkább az, hogy azok, akik évek óta sikertelenül próbálnak lefogyni, legalább próbáljanak fittek maradni, mert ha ez sikerül nekik, jóval kedvezőbb kilátásaik lesznek a jövőre nézve.
Lavie állításait több évtizedes szakmai múltjára alapozza, melynek során ő maga is számos szívbeteget kezelt a New Orleans-i John Ochsner Szív- és Érklinikán – ennek ellenére egyelőre nem úgy tűnik, hogy álláspontját sokan átvennék az egészségügyben dolgozók közül. Dr. Aseem Malhotra, a dél-londoni Croydon Egyetemi Kórház kardiológusa például továbbra is az elhízást tartja a világot fenyegető legnagyobb veszélynek, és úgy véli, hogy a helytelen étrend sokkal több egészségügyi gondot okoz, mint a mozgásszegény életmód, a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás együtt.
Kapcsolódó cikkeink
Béres Alexandra: A cukor komoly függőség, nekem ez nem fér bele
Béres Alexandra életmód tanácsadó volt a legutóbbi FutureTalks Krizsó Szilviával…
Tovább olvasom >Ízek és ellentmondások: miért finom, ami nem egészséges – és hogyan együnk mégis magyarosan jól?
A magyar konyha világszerte híres gazdag ízvilágáról, tartalmas ételeiről és…
Tovább olvasom >A puffadás étrendi kezelésének tudományosan igazolt módszere: Mit tud a FODMAP étrend?
A FODMAP nem divatdiéta, hanem klinikailag bizonyított, hatékony étrendi módszer,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hő a mélyből: kiaknázatlan kincs a magyar geotermia
Bár Magyarország kiváló geotermikus adottságokkal rendelkezik, a termálhő jelenleg csak…
Tovább olvasom >A fenntartható turizmus fejlesztését segítő uniós program indult Szegeden
A fenntartható turizmus fejlesztését segítő, 2,5 millió eurós (mintegy egymilliárd…
Tovább olvasom >A vendéglátóhely-nevek és a brit humor – A nap képe
Az angolok imádják a(z angol) humort, láthatóan még a vendéglátóhelyek…
Tovább olvasom >