Az élelmiszerek és alkoholmentes italok árnövekedése tovább gyorsult Ausztriában
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előzetes becsléssel összhangban 2,9 százalékra lassult márciusban az előző két hónapban jegyzett 3,2 százalékról – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) szerdán közzétett végleges adataiból.
Ausztriában enyhült az inflációs nyomás márciusban; az üzemanyagok, a repülőjegyek, valamint a szervezett utazások árának mérséklődése révén közeledett az infláció az Európai Központi Bank 2 százalékos inflációs céljához – nyilatkozta Tobias Thomas, az osztrák statisztikai hivatal vezérigazgatója.
Az osztrák statisztikai hivatal közleménye szerint márciusban az infláció fő hajtóereje a lakhatás és közműdíjak előző havival azonos ütemű, 5,2 százalékos drágulása volt. A vendéglátóiparban az áremelkedés 5,8 százalékos éves üteme továbbra is jócskán meghaladta az összesített inflációt, egy hónappal korábban 6,0 százalékos emelkedést jegyeztek fel. Az élelmiszerek és alkoholmentes italok árnövekedése az előző havi 2,6 százalékról 3,1 százalékra gyorsult, az alkoholos italok ás dohánytermékek drágulásának mértéke pedig 1,4 százalékról 3,7 százalékra emelkedett.
Havi bázison az előzetes becsléssel összhangban 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak Ausztriában márciusban, miután februárban 0,6 százalékos havi növekedést jegyeztek fel.
Az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) éves növekedési üteme az előző havi 3,4 százalék után 3,1 százalék volt márciusban, havi szinten pedig 0,3 százalékos emelkedést regisztráltak az előző havi 0,5 százalékos növekedést követően.
Kapcsolódó cikkeink
Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >Hasít a bevásárlóturizmus
Magyarországon 2024-ben az élelmiszerek ára az uniós átlag 94,8%-át érte…
Tovább olvasom >K&H: a tényadatban szereplőnél jóval komolyabb inflációt érzékelnek a középkorúak
A középkorú magyarok inflációs érzete továbbra is messze meghaladja a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy áremelési hullám várható a kereskedelemben
2025 első felében általánosan csökkenő áremelési szándékokat tapasztalt a GKI…
Tovább olvasom >A gyerekek jövője most a tét – 198 Tesco-üzletben lehet szavazni
Országszerte 198 Tesco üzletben szavazhatnak a vásárlók elsősorban gyerekeket és…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >