Az Élelmiszerbank hatékony alternatíva, de az Élelmiszermentő Központ működése még átláthatatlan
2025 januárjában negyedik működési évét kezdte meg az Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft. (EMK), amelynek működtetésére az állam az elmúlt években több milliárd forintot fordított. Az EMK feladata az lenne, hogy a kiskereskedelmi láncok minőségmegőrzési lejárat előtt álló élelmiszerfölöslegét rászorulókhoz juttassa. Azonban az első három év eredményeiét és a szervezet működését átláthatatlanság övezi – mutat rá a Telex.
Az élelmiszermentés rendszere: kötelezettségek és hiányosságok
Bár a civil hátterű Magyar Élelmiszerbank már 2005 óta dolgozik azon, hogy az áruházaknál felhalmozódó élelmiszer-fölösleg eljusson a rászoruló családokhoz, az állam 2021-ben döntött úgy, hogy beszáll az élelmiszermentésbe. 19 éves fennállása során az Élelmiszerbank már több mint 110 ezer tonna élelmiszert mentett meg, kevés olyan terméktípus van, amivel még nem volt dolguk.
2021-ben a kormány egy új törvény elfogadásával arra kötelezte a nettó 100 milliárd forintot meghaladó árbevételű kiskereskedelmi láncokat, hogy az élelmiszermentési terv keretében felajánlják a lejáratközeli élelmiszereiket az EMK-nak. Ennek koordinálására jött létre az EMK, amely a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) felügyelete alatt működik.
Az indulás óta azonban számos probléma vetődött fel. 2022-ben nem érkezett felajánlás a kiskereskedelmi láncoktól, és 2023 végéig mindössze négy élelmiszergyűjtési akciót szervezett a központ. Az általuk közölt adatokból nem derül ki, hogy a gyűjtések során mennyi élelmiszert sikerült megmenteni, illetve ezekből mekkora rész volt lejáratközeli termék.
Milliárdos költségek, kérdéses hatékonyság
Az állami cég működésére jelentős forrásokat fordítottak. 2022-ben 4,96 milliárd forintot különítettek el az EMK számára, miközben további több száz millió forintot költöttek informatikai rendszerek fejlesztésére és logisztikai szolgáltatásokra. Az SCI-Hálózat Távközlési- és Hálózatintegrációs Zrt. által fejlesztett rendszerösszesen 2,2 milliárd forintba került, de egyes információk szerint a rendszer 2023-ban még használhatatlan állapotban volt.
A logisztikai szolgáltatásokat egy közel 800 millió forintos szerződés keretében a WSZL Szállításügyi és Logisztikai Kft. látja el, amelynek tulajdonosi hátterében Tiborcz István neve is felmerül. Emellett az EMK 2022-ben 19 millió forintot fordított bérekre, 2023-ban pedig már 47 millió forintot költött ugyanerre a célra.
Élelmiszerbank: hatékony alternatíva
Miközben az Élelmiszermentő Központ milliárdokat emésztett fel, a civil hátterű Magyar Élelmiszerbank Egyesület 2005 óta folytat sikeres élelmiszermentő tevékenységet. Az évi 30 ezer kilógramm mentett élelmiszerrel az éves költségvetésük töredékéből jelentős eredményeket érnek el. Egyetlen ezer forintos adomány 30 ezer forint értékű élelmiszer mentését teszi lehetővé.
Kapcsolódó cikkeink
Több mint 10 ezer tonna élelmiszert mentett meg az Élelmiszerbank 2024-ben
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület 2024-ben összesen 10 359 tonna lejáratközeli…
Tovább olvasom >Fenntartható saját márkával ment élelmiszert a Coop Svájcban
A Coop Switzerland új, fenntartható saját márkája, a Nice-to-Save-Food az…
Tovább olvasom >Az Auchan több mint 1 milliárd forinttal támogatta a közösségeket 2024-ben
Az Auchan Magyarország 2024-ben összesen 1 milliárd 10 millió forint…
Tovább olvasom >További cikkeink
BCSDH: fokozni kell az erőfeszítéseket a klímavédelem terén
A BCSDH és a Deloitte legfrissebb klímavédelmi felmérése szerint a…
Tovább olvasom >Árrésstop árnyékában: így alakulnak a húsvéti bevásárlás költségei 2025-ben
Az idei húsvéti bevásárlási szezon igazi meglepetése nem a csokinyúl…
Tovább olvasom >Innovatív gombafehérjés desszerteket fejlesztett az Eroski
A spanyol Eroski áruházlánc a catering terén vezető Ausolannal, az…
Tovább olvasom >