Az élelmiszer-áfa egyharmadát lenyeli a feketekereskedelem
Busás nyereségre tehettek szert a cukorkereskedelemre szakosodott fantomcégek, egy kamionnyi árun akár 6-700 ezer forint hasznot is zsebre vághatnak. Magyarország egyetlen működő cukorgyárában, Kaposváron most azt találgatják: az új cukor megjelenésével vajon újult erőre kapnak-e az illegális csapatok – írta pénteki számában a Somogyi Hírlap.
Az áfa-csalás tipikus példája, amikor papíron megutaztatják a cukrot – utalt az ágazatban gyakran hallható gyanús ügyletekre Bráth Zoltán, a Magyar Cukor Zrt. elnöke, aki ennek módjáról a lapnak nyilatkozva elmondta: a feldolgozótól egy magyarországi cég megvásárolja az árut, amit tovább adnak egy uniós bejegyzésű – általában szlovák vagy román – vállalkozásnak, s mivel az EU területén nem kell fizetni az országok között áfát, így a külföldi cég könnyedén tovább értékesítheti a cukrot egy magyarországi fantomtársaságnak, amely eladja a szállítmányt – hivatalosan, áfával – egy áruházláncnak vagy kereskedelmi társaságnak.
A cikkben szereplő példa szerint két nappal azután, hogy a kaposvári gyár eladta a cukrot, az Alföldön 15 forinttal olcsóbban lehetett hozzájutni. A zrt. feljelentést tett, az ügy tudomásuk szerint jelenleg ügyészségi szakban van. Bráth Zoltán – osztva az Élelmiszer-feldolgozó Országos Egyesületének javaslatát – úgy vélekedett: az illegális élelmiszerkereskedelem területén tapasztalt sok milliárdos trükközés ellen talán az egyszámjegyű áfa bevezetése jelenthetne megoldást, akkor sokan már nem kockáztatnának.
Az egyesület felmérésére hivatkozva a cégvezető elmondta: Magyarországon évente közel 3.000 milliárd forintnyi élelmiszert értékesítenek. Ennek az áfa-tartalma 750 milliárd forint, amelynek csaknem egyharmada a feketekereskedelemben csapódhat le – írja a profitline.hu.
.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >