Az Egyesült Államokban a vártnál nagyobb mértékben nőttek a termelői árak júniusban
Az elemzők által vártnál nagyobb mértékben emelkedett az amerikai termelőiár-index júniusban havi és éves összevetésben egyaránt.
Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai intézete, a U.S. Bureau of Labor Statistics pénteken közzétett adatai szerint júniusban havi bázison a termelőiár-index szezonális kiigazítással 0,2 százalékkal nőtt az előző havi stagnálást követően. Az elemzői konszenzusban 0,1 százalékos havi növekedés szerepelt júniusra.
Júniusban a termelőiár-index emelkedése éves szinten az elemzők által várt 2,3 százalék helyett 2,6 százalék, 2023 márciusa óta a legnagyobb mértékű volt az előző havi 2,4 százalékos növekedés után.
A gyakran változékony élelmiszer- és energiaárakat nem tartalmazó termelői maginfláció éves összevetésben az elemzők által várt 2,5 százalék helyett 3,0 százalék, tavaly április óta a legmagasabb volt az előző havi 2,6 százalékos növekedés után.
A termelői magárindex havi összevetésben az elemzők által várt 0,2 százalékos növekedést meghaladva 0,4 százalékkal emelkedett a májusi 0,3 százalék után.
Az ipari termelői árak megbízhatóan jelzik előre a fogyasztói árak alakulásának trendjét, mivel közvetlenül megjelennek az áruk és szolgáltatások végső árában.
Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala csütörtökön közzétett adatai alapján az Egyesült Államokban a fogyasztóiár-emelkedés mértéke éves összevetésben 3,0 százalékra, tavaly június óta a legalacsonyabbra csökkent júniusban a májusi 3,3 százalék után. Az elemzők 3,1 százalékos adatot vártak júniusra.
Havi szinten a fogyasztói árindex az elemzők által várt 0,1 százalékos emelkedés helyett 0,1 százalékkal mérséklődött, miután májusban stagnálást regisztráltak. Az idei júniusi volt az első havi szintű csökkenés 2020 májusa óta.
A Fed inflációs célja 2 százalék. Legutóbbi, június 12-én végződött kétnapos kamatdöntő ülésén a Fed a piaci várakozásoknak megfelelően ismét nem változtatott az 5,25-5,50 százalékos irányadó dollárkamat-tartományon. A Fed 2022 márciusában 0,00-0,25 százalékról indított tíz egymást követő kamatemelés után tavaly júniusban tartott először szünetet a monetáris szigorításban, legutóbb 2023 júliusában emelte a kamatot 25 bázisponttal, azóta pedig hét alkalommal nem változtatott az irányadó dollárkamat-tartományon.
A Fed következő kamatdöntése július 31-én esedékes. Az elemzők többsége arra számít, hogy a Fed szeptemberben kezdheti meg a kamatcsökkentést.
Kapcsolódó cikkeink
Bonitásvizsgálattal jelentős pénzösszegeket takaríthatnak meg a cégek
A bonitásvizsgálat egy speciális pénzügyi elemzési folyamat, aminek keretén belül…
Tovább olvasom >Gazdasági fellendülés lassú ütemben várható – a DUIHK legfrissebb felmérése
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2024 őszi gazdasági…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >