Az aszály miatt kevesebb dohány termett
Az aszály miatt kevesebb dohány termett az idén – közölte a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (MADOSZ) elnöke az MTI-vel.
Bényei Illés, a pócspetri központtal működő szervezet vezetője elmondta, hogy a leszerződött 8200 tonnás termésmennyiség helyett 7000 tonna körüli termés várható az ország 4400 hektáros dohánytermő területén.
Hozzátette: az augusztus 20-a körüli esőzés várhatóan javít valamit a helyzeten, hiszen az addig fonnyadó levelek visszazöldültek a még betakarítatlan földeken, így elképzelhető, hogy 7500 tonnáig emelkedhet a mennyiség.
Bényei Illés szerint az öntözetlen területeken az aszály miatt 25 százalékos terméskiesés is lehet. A Burley dohányfajtánál még ennél is nagyobb lehet a kár – emelte ki – hiszen sehol nincs öntözhető Burley-föld az országban.
A 4400 hektárból csak 1000-1200 hektárt tudnak öntözni a termelők, a többi földnél nincs vízkivételi hely, vagy a meglévő csatornákban, tározókban nem volt elegendő víz a nyáron a csapadékhiány miatt. Az aszály különösen Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét érinti az idén, ahol a dohánytermő területek mintegy 80 százaléka található.
A MADOSZ adatai szerint a dohányföldek több mint felén már végeztek a töréssel, a betakarítás szeptember elején gyorsul fel.
Bényei Illés arról is szólt, hogy a dohányfelvásárlása megkezdődött, a szolnoki Dofer Dohányfermentáló Zrt. a Virginia fajta átvételével indította az idényt.
A legnagyobb feldolgozó, az ULT (Universal Leaf Tobacco) Magyarország Zrt. nyíregyházi gyára szeptember első felében indítja a felvásárlási szezont. A társaság az év elején mintegy 3800 hektár dohány termésének átvételére kötött szerződést. Tavaly a cég mintegy 9000 tonna dohány vett át, zömmel a szabolcsi gazdálkodóktól. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Befejeződött az aratás Békés vármegyében
Befejeződött az aratás Békésben, a termésátlagok jóval elmaradnak az előző…
Tovább olvasom >Ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben
Országszerte ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben és…
Tovább olvasom >Hubai Imre: a mesterséges vízpótlás a táj természetes alkalmazkodóképességét segíti
A klímaváltozás miatt elkerülhetetlenül szükséges mesterséges vízpótlás a táj természetes…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új felmérés: a vásárlók nem kérnek a mérgező vegyszerekből
Egy új, öt országot érintő felmérés komoly aggodalmakat tárt fel…
Tovább olvasom >Veszteségbe fordult a friss tej értékesítése – rávilágított a GVH grafikonja
A magyar kiskereskedelem egy újabb, eddig kevésbé reflektorfényben lévő problémája…
Tovább olvasom >Lassan elfogynak a sarki kisboltok: 22 ezer bolt tűnt el négy év alatt
2024 végére több mint 5200 kiskereskedelmi üzlet szűnt meg Magyarországon…
Tovább olvasom >