Az árrésstop kiterjesztésével kapcsolatban szólalt meg Orbán Viktor
A jövő heti kormányülésen dönthetnek az árrésstop kiterjesztéséről a háztartási és pipere termékekre is – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban. A bejelentés hátterében a vártnál gyengébb GDP-adat áll, amely szerint Magyarország gazdasága továbbra is stagnál, miközben az eurózóna már növekedést mutat.
Orbán Viktor a rádióinterjúban elismerte, hogy a magyar gazdasági teljesítmény jelenleg elmarad a várakozásoktól, de szerinte ez elsősorban az európai gazdaság általános gyengeségének tudható be. Ausztria stagnál, Németország pedig „velünk van egy szinten” – fogalmazott.
Újabb árrésstop intézkedés a láthatáron
A miniszterelnök bejelentette: a kormány a következő ülésén tárgyalni fogja az árrésstop kiterjesztését olyan mindennapi termékekre, mint a háztartási tisztítószerek és piperecikkek. Ez a lépés a korábbi élelmiszerár-stop és kötelező akciózás után újabb hatósági beavatkozást jelentene a kiskereskedelmi piacba.
A cél egyértelmű: enyhíteni a lakosság vásárlóerejét terhelő inflációs hatásokat, miközben az alacsony növekedési környezetben is tartani próbálják a kormányzati célkitűzéseket.
„Nem adok fel egyetlen célt sem”
Orbán hangsúlyozta, hogy nem kíván változtatni a korábban bejelentett 2025-ös és 2026-os gazdasági célokon. Mint fogalmazott: „Engem az érdekel, hogyan leszünk sikeresek, hogyan érjük el a 2025-re kitűzött céljainkat – akkor is, ha cigánygyerekek vagy kalapácsok potyognak az égből.”
A miniszterelnök kiemelte: a nehézségek ellenére a parlament elfogadta az édesanyák számára biztosított szja-mentességet, amely szerint a legalább kétgyermekes anyák egész életükben mentesülnek a személyi jövedelemadó megfizetése alól.
150 gyár az új cél a „100 gyár programban”
A kormány bővíti a korábban meghirdetett „100 új gyár” programot, így a cél már 150 új ipari beruházás megvalósítása. A program célja a hazai ipari kapacitások erősítése és a növekedési alap megteremtése.
Mi várható 2025-ben?
A kormányfő szerint, ha a bejelentett intézkedések végrehajtása sikeres lesz – ideértve az árrésstopot, a beruházási programokat és a családtámogatásokat –, akkor a 2025-ös év „oké lesz”. A költségvetési célokon – még a gyenge GDP-adat fényében sem – nem kívánnak változtatni.
Kapcsolódó cikkeink
Neubauer Katalin: „Az erős állami beavatkozás hosszú távon biztosan nem célravezető”
A hazai kereskedelmi vállalkozások számára 2024-ben nem csak az infláció…
Tovább olvasom >Dr. Kozák Tamás: „A magas inflációnak hosszú az árnyéka”
A 2024-es év gazdasági folyamatai érzékenyen érintették a hazai kiskereskedelmi…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Most akár 20%-kal olcsóbban szerezhetők be a magyar lecsó alapanyagai a PENNY-ben
A nyári szezon kihagyhatatlan kedvence a friss, házias lecsó, amelyhez…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >