Az Amazon visszakozik: kínai megrendelések lemondásával reagál az amerikai vámemelésre
A kereskedelmi háború új fejezete az e-kereskedelemben – az Amazon szállítói és eladói is megérzik az átrendeződést – írja a Telex.
Az Amazon több, Kínából és más ázsiai országokból származó megrendelését is lemondta az elmúlt napokban, hogy mérsékelje az Egyesült Államot elérő, Kínát célzó vámemelések hatását – értesült a Bloomberg. A döntés következményeit nemcsak a beszállítók, hanem az online kereskedők is közvetlenül érzik: számos termékkategória – köztük székek, rollerek, légkondicionálók – megrendeléseit is visszavonták.
Vámháborús reakció: stratégiai újratervezés
A lépés hátterében Donald Trump múlt heti bejelentése áll, amelyben újabb globális vámintézkedéseket jelentett be. Az érintett tarifák különösen Kínát, valamint más délkelet-ázsiai országokat – például Vietnámot és Thaiföldet – sújtják. Bár az Amazon hivatalosan nem kommentálta a lemondások okait, az időzítés és az érintett országok listája alapján egyértelmű az összefüggés.
A cég februári éves jelentésében maga is kockázati tényezőként jelölte meg a nemzetközi kereskedelmi vitákat. A dokumentumban jelezték, hogy az alkatrészek és késztermékek jelentős részét kínai beszállítók biztosítják, így a vámemeléseknek közvetlen hatása lehet a működésükre.
Vállalkozások a két tűz között
A hirtelen megrendelés-lemondások elsősorban a kisebb gyártókat sodorják nehéz helyzetbe. Egy több mint tíz éve az Amazonnak gyártó kínai székforgalmazó például egyetlen e-mailben értesült arról, hogy a cég „tévedésből” adott le több rendelést, amelyeket most törölnek – konkrét indoklás nélkül. A termékeket így nem szállíthatták le, a már legyártott áruk pedig a gyártó nyakán maradtak.
A beszállítók attól tartanak, hogy az Amazon megtorolja, ha nyilvánosan beszélnek az ügyről, ezért legtöbben név nélkül nyilatkoztak – írja a Bloomberg. A kiszolgáltatottság különösen azoknál a cégeknél jelentkezik, amelyek üzleti modellje szinte teljes mértékben az Amazonra épül.
Újragondolt ellátási lánc és platformhasználat
Az Amazon weboldalán kínált termékek körülbelül 40%-át közvetlenül a vállalat vásárolja meg a kereskedőktől, míg a fennmaradó 60%-ot olyan partnerek értékesítik, akik az Amazon felületét bérlik. Ez utóbbiak jutalékot, logisztikai díjat és reklámköltséget fizetnek a platform használatáért – vagyis a lánc minden szereplője érdekelt a gördülékeny kereskedelem fenntartásában.
A vámháború azonban ezt a modellt is megkérdőjelezheti. Az egyre magasabb vámok miatt az Amazon várhatóan alternatív gyártási helyszíneket keres, vagy megpróbálja visszafogni az ázsiai import arányát, hogy csökkentse az árnövekedés kockázatát a fogyasztók felé.
Kína célkeresztben, szövetségesek mentességgel
A jelenlegi helyzetben úgy tűnik, hogy az Egyesült Államokkal stratégiai együttműködésben álló országok – például Mexikó vagy Dél-Korea – részben vagy teljesen mentesülhetnek az új vámok alól. Kína azonban továbbra is a legfőbb célpontja az amerikai válaszintézkedéseknek, így a Kínából származó importcikkek ára jelentősen emelkedhet a következő hónapokban.
Kapcsolódó cikkeink
Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >2,6 milliárd eurós forgalmat ért el az Allegro 2024-ben
7%-kal nőtt és 2,6 milliárd eurós árbevételt ért el a…
Tovább olvasom >Drasztikus drágulás a Temun és a Sheinen: Trump vámháborúja érezteti hatását
Április 25-től érezhetően megdrágultak a kínai Temu és Shein platformokon…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az árrésstop kiterjesztésével kapcsolatban szólalt meg Orbán Viktor
A jövő heti kormányülésen dönthetnek az árrésstop kiterjesztéséről a háztartási…
Tovább olvasom >Júniustól tilos energiaitalt eladni 18 éven aluliaknak – így ellenőrzik majd a házhoz szállítást
Egyhangú döntéssel fogadta el a parlament azt a törvénymódosítást, amely…
Tovább olvasom >Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >