Az állattartóknak is nagy a felelőssége a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben!
Eredményes a védekezés Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen, új kitörés nem történt, a vírust sikerült keretek között tartani – hangoztatta Nagy István agrárminiszter az állategészségügyi operatív törzs ülését követő sajtótájékoztatón kedden Mosonmagyaróváron.

A miniszter a sajtótájékoztatón azzal a kéréssel fordult a nyilvánossághoz, hogy a hatóság kéréseit, utasításait mindenki vegye figyelembe, mert csak így lehet eredményesen védekezni (Fotó: AM)
A tárcavezető elmondta, hogy a betegséggel érintett négy telep közül kettő mentesítése megtörtént, jelenleg zajlanak a fertőtlenítési munkálatok. A másik két telepen a kedden megkezdődnek a mentesítési, felszámolási folyamatok, amelyek reményei szerint a hétvégére befejeződnek – tette hozzá. Nagy István a megelőzésről szólva azt mondta, hogy 749 telepen hatvanezer vérvizsgálatot végeztek, amelyek közül mindegyik negatív volt a száj- és körömfájás betegségre. A miniszter kiemelte, hogy komoly járványügyi nyomozás zajlik annak érdekében, hogy kiderítsék, hogyan került Magyarországra a vírus. Beszélt arról is, hogy az operatív törzs ülésén döntés született arról, hogy meg kell kezdeni Csemeztanyán a monitoringkutak fúrását és gyorsított eljárásban el kell kezdeni a vezetékes ivóvíz kiépítését a területen. A miniszter reményei szerint a beruházás gyorsan elkezdődhet és befejeződhet. A monitoringkutakra azért van szükség, hogy „mindenkit meg tudjunk nyugtatni arról, hogy semmilyen környezeti kár, semmilyen környezeti károsodás nem érheti az ott élőket, illetve a természetet” – mondta.
A miniszter a sajtótájékoztatón azzal a kéréssel fordult a nyilvánossághoz, hogy a hatóság kéréseit, utasításait mindenki vegye figyelembe, mert csak így lehet eredményesen védekezni.
Óva intett attól is, hogy bárki rémhíreket terjesszen, vagy politikai ügyet csináljon a betegségből és annak kezeléséből, mert mint fogalmazott, ez komoly szakmai feladat. Az operatív törzs ülésén döntés született arról is, hogy elhalasztják a Gerecse túrát, mert a túra a veszélyeztetett területek szélénél halad, ami veszélyforrást jelent. Nagy István hangsúlyozta: mindenki érdeke, hogy a fertőzött telepeken az állattenyésztés minél hamarabb újra induljon a mentesítést és az alapos fertőtlenítést követően. Ennek érdekében az állam átvállalja a telepeken dolgozók bérét, amihez a bérgarancia alapot veszik igénybe, továbbá egy évre hiteltörlesztési moratóriumot vezetnek be, ami a tőke mellett a kamatokat is érinti. A telepek mentesítése teljes állami kártalanítás mellett zajlik azért, hogy senkinek ne legyen érdeke eltitkolni a betegséget – mondta. Emlékeztetett, hogy a háztáji állattartók is ingyen tudnak fertőtlenítő szerekhez jutni a térségben.
Nagy István kitért arra is, hogy minden állattartónak a legfontosabb kötelessége most az, hogy megelőzzék a vírus terjedését
Ennek érdekében minimálisra kell csökkenteni a személyi mozgásokat, be kell tartani a fertőtlenítési szabályokat és szigorúan tilos eszközöket egyik telepről a másikra vinni. Épp ezért döntött arról az operatív törzs, hogy az érintett körzetekben a telepeknek önálló állatorvosa kell legyen – sorolta. A miniszter óva intett az utazó körmöző és birkanyíró brigádok alkalmazásától a jelenlegi helyzetben, mert az is potenciális fertőzési forrás lehet. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a dunakiliti és darnózseli fertőzött telepeken lévő állatokat ahogy eddig, továbbra is Bábolnán, az ATEV telepén földelik el. Gál Kristóf, az Országos-Rendőr-főkapitányság szóvivője arról beszélt, hogy az Ausztria által lezárt kishatárok és a nyitva lévőkön bevezetett intézkedések miatt hosszú várakozás alakult ki a forgalomban. Az osztrák féllel folyamatos a kapcsolattartás és az egyeztetés a helyzet kezelése érdekében – tette hozzá. A szóvivő arra kéri az útnak indulókat, hogy tájékozódjanak a police.hu oldalon az aktuálisan nyitva és zárva tartó határátkelőkről Ausztria és Szlovákia felé, az Útinformon pedig az esetleges torlódások mértékéről. Gál Kristóf szólt arról is, hogy hétfőn a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság vezetésével az állategészségügyi védekezésben részt vevő szervek vezetőinek a részvételével megalakult egy helyi operatív törzs a helyi feladatok összehangolása és koordinálása érdekében.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Tovább fokozzuk az agrárgazdasági együttműködésünket az Egyesült Államokkal
Új dimenziók nyílnak hazánk és az Egyesült Államok között az…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: segítség a fiatal gazdáknak: csaknem 5300 igénylő kap támogatást
A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a gazdák a…
Tovább olvasom >AM: idén korábban érkezik a támogatás az anyatehén-tartóknak
Újabb lépéssel segíti a kormány a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Táblás KitKat csokoládékat dob piacra a Nestlé Romániában
A Nestlé új, 99 grammos KitKat táblás csokoládékat vezetett be…
Tovább olvasom >Szerbiában terjeszkedik az észak-macedón Stokomak
A macedóniai székhelyű Stokomak diszkontlánc hivatalosan is belépett a szerbiai…
Tovább olvasom >Új formákkal és új külsővel tér vissza a Barilla Al Bronzo az USA-ba
A Barilla bejelentette, hogy az Egyesült Államokban újra kapható lesz…
Tovább olvasom >